Instalacje pneumatyczne – rodzaje i zastosowanie

dekoracje weselne Toruń
Jak organizować ślub i udekorować salę weselną?
28 grudnia, 2016
dobry dj warszawa
Dj na wesele w Warszawie – jak go wybrać?
30 grudnia, 2016

Instalacje pneumatyczne to zespół maszyn, które razem z wszystkimi akcesoriami wytwarzają, przechowują, doprowadzają i pobierają sprężone powietrze. Należycie przygotowana instalacja wyróżnia się zmniejszonym poborem mocy i optymalizacją ciśnienia pracy. Sprężone powietrze jest stosowane w często odmiennych sektorach przemysłowych, między innymi w chemii i w warsztatach samochodowych. Lekkość i bezpieczeństwo stosowania w zmieniających się warunkach temperaturowych powoduje, że instalacje pneumatyczne są często wybierane przez przedsiębiorców, którzy starają się zachować najwyższe standardy technologiczne.

Obecnie w salonach branżowych dystrybutorzy urządzeń pneumatycznych oferują kilka rozwiązań sprężania powietrza. Najbardziej popularne są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. W tym artykule po kolei porównamy każdą z nich, by przekazać Wam najważniejsze informacje o urządzeniach pneumatycznych i sposobach ich użycia.

Instalacje polipropylenowe – niezawodność i prosty montaż

Instalacje polipropylenowe są złym przewodnikiem elektryczności i nie reagują z substancjami chemicznymi. Nie szkodzi im towarzystwo surowców o odczynie kwaśnym, jak i zasadowym, co sprawia, że mogą być z powodzeniem stosowane w budownictwie. Przewody polipropylenowe zmniejszają efekt gromadzenia się pary wodnej. Surowiec z jakiego wykonane są instalacje polipropylenowe jest nieszkodliwy i niezwykle żywotny. Najważniejszą zaletą tego typu instalacji jest obniżony współczynnik strat ciśnienia i brak hałasu.

Instalacje ze stali nierdzewnej – wszechstronne możliwości dla każdej branży

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej to połączenie bezkompromisowej jakości z prostym montażem. Dlatego właśnie, są najchętniej kupowane przez właścicieli firm z branży farmaceutycznej, spożywczej i chemicznej. Montaż instalacji ze stali nierdzewnej oparty jest o technologię zaciskową, co znacznie redukuje czas prac. Wszelkie materiały stosowane w takich systemach produkowane są z tworzyw o właściwościach antykorozyjnych. Instalacja zaciskowa oprócz redukcji czasu i materiałów, eliminuje ryzyko pożaru. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej mogą być montowane w różnych miejscach. Systemy tego typu są niezwykle praktyczne. Ich montaż zalecany jest w środowiskach gdzie pojawia się zwiększone ryzyko korozji.

Nowoczesne instalacja aluminiowe

Instalacje z aluminium wyróżniają się szybkością montażu. Zastosowanie poręcznych szybkozłączek, produkowanych w różnych rozmiarach, zdecydowanie skraca czas montażu. Oszczędności na tego rodzaju instalacji wynoszą aż 30% w zderzeniu z innymi rozwiązaniami. Asortyment aluminiowy można w elastyczny sposób dostosować do wielkości konkretnego przedsiębiorstwa. Sprawia to, że z instalacji aluminiowych mogą korzystać zarówno niewielkie warsztaty mechaniczne, jak i duże zakłady produkcyjne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium charakteryzują się doskonałą wytrzymałością antykorozyjną. Są nieelastyczne (nie zmieniają kształtów pod wpływem temperatury) i łatwe w pielęgnacji. Kolejnym atutem jest ekologiczność materiału – aluminium w 100% podlega recyklingowi.

Pneumatyka od A do Z, czyli wyposażenie instalacji sprężonego powietrza

Fachowa i wydajna instalacja pneumatyczna składa się z kilku podstawowych elementów. Najpierw należy wyszczególnić, że tylko dobrej jakości akcesoria, odpowiednio do siebie dobrane gwarantują optymalne efekty sprężania powietrza. W budowie każdej instalacji sprężania powietrza najważniejsza jest sprężarka, której zadaniem jest podwyższenie ciśnienia danego składnika. W najmniej skomplikowanych, choć funkcjonalnych rozwiązaniach pneumatycznych najlepiej sprawdzi się sprężarka tłokowa. Idąc dalej, w żadnej instalacji nie może zabraknąć takich części jak filtr ssący, osuszacz i zbiornik powietrza. Dobrze jest także wyposażyć sprzęt w tłumiki hałasu, które wpłyną na lepszą pracę urządzeń. Dalsze akcesoria, bez których żadna instalacja nie będzie działać dobrze to węże, czy też rury pneumatyczne, a także różne modele zaworów. Kompletna instalacja, wyposażona w bezpieczne i zaawansowane technologicznie sprzęty z pewnością usprawni większość prac w każdym przedsiębiorstwie.

Pneumatyka jest specjalizacją inżynierii, która potrzebna jest zarówno w codziennych czynnościach, jak i w skomplikowanych rozwiązaniach technicznych. W odniesieniu do innych instalacji, systemy sprężania powietrza są zdecydowanie przystępne cenowo i dużo bardziej funkcjonalne. Dobrze jest przeznaczyć firmowe oszczędności na nowoczesne systemy pneumatyczne, zwłaszcza w zakładach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Zapoznaj się z nowoczesnymi instalacjami pneumatycznymi: sprężarka tłokowa

Komentarze są wyłączone.