Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na podjeździe
Wrzesień 1, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym
Wrzesień 1, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest popularne, nie tylko ze względu na wspaniałe parametry termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką zaletą, według której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest praktyka nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przylega i kształtuje się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy skracać i układać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i obniżenie izolacyjnych właściwości. Porządnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą i parametrami, co sprawia, że są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Świetnie nadaje się również w ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się też zaaplikować na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można natryskiem izolować różne, właściwie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed natryskiem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  W ten sposób gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby przeprowadzić natrysk zgodnie ze wskazaniami niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę uzasadnia odrębność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest całkowicie sprężysta. Pianka PUR po zastygnięciu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co wcale nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem hydrofobowa. Z tego względu tak często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, dlatego niezbędna będzie uzupełniająca ochrona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co trzyma się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności oraz właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Szczególnie kluczowe jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy uznać słabą odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tym przypadku da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

 

Komentarze są wyłączone.