Kostka brukowa na podjeździe

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Bazą dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zepsuła się za szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania to znaczy podbudowy, by nie dopuścić do obniżania się, ale także najlepszych surowców do stworzenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, z uwagi na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych oraz niedrogich surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie formy znacznie usprawnia rozłożenie kostki według ukształtowania terenu. Natomiast pełna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej także można dobrać do swoich możliwości finansowych z uwagi na obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także wady. Największą niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na opady i przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami oraz wyrastają, niekorzystnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać wiele czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, co zazwyczaj wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową korzyść, w postaci braku zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, by podjazd był wytrzymały oraz by spełniał swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia sporych przestrzeni pomiędzy nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jeden przy drugim, a szpary zasypać mieszanką piasku i cementu. Niewłaściwie ułożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Dodatkowo naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu specjalnych stempli oraz form. W ten sposób możemy osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, które bez trudu możemy dopasować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz odporność na niszczenie oraz warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.