Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja montaż i serwis w Toruniu
1 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka umożliwia zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych mieści się ok. 88-120mm, a ich szybowe pakiety zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla większego rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, z reguły spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Rodzaje okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie i całkiem niewielki koszt. By okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i zamieszczenia niezbędnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są z reguły kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zwykle, żeby stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termicznej izolacji, dlatego rzadziej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach przede wszystkim zwracamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest widoczną korzyścią w zestawieniu do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty ciepła zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji w ciągu lata. Po zastosowaniu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z założeniem pasywnych okien będzie wyższy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności wynikające z porządnej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto dodać też o dobrej izolacji akustycznej. Odpowiednio wstawione okna pasywne bardzo efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią i pojawieniem się pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, natomiast porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty popierające jakość danego produktu. Powinno się zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy czy surowiec, z jakiego będzie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, jakie mają bezpośredni wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również właściwą wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały i okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie będzie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto tutaj przemyśleć zaangażować fachowca, który wykona pracę solidnie. Zły montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania i konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.