Kostka brukowa Toruń

Okna energooszczędne
Wrzesień 15, 2020
Oprogramowanie enova365
Wrzesień 15, 2020

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna i nie zepsuła się za prędko. Żeby powstał solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale też najlepszych materiałów do stworzenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych i jednocześnie tanich materiałów, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który okaże się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie kształtu znacznie ułatwia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei ogólna dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdy potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej też można dostosować do swoich możliwości finansowych mając na uwadze szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje wady. Główną niekorzyść wynika z pogody. Ze względu na deszcze i śniegi i przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, przez co gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać wiele czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać wykonany w poprawny sposób, co często wpływa na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Co więcej dzięki naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkowy plus, tj. brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, aby podjazd był trwały i aby spełniał swoje funkcje przez lata. Należy unikać pozostawiania dużych przestrzeni pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary zalać mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie ułożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia oznacza, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które bez trudu możemy dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Podstawową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i pogodę. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest lekkość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.