Okna energooszczędne

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie wizytówek w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa Toruń
15 września, 2020

Bazową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka umożliwia oszczędzanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność tego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim wysoką termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych mieści się około 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, najczęściej to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na łatwy i szybki montaż, nietrudne utrzymanie czystości i dość niski koszt. Aby okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg 6 komór wewnętrznych i załączenie specjalnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Przeważnie, żeby stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wymogi, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości izolacji termicznej, z tego powodu rzadziej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach zwykle kierujemy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest porządną zaletą w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Minimalne straty ciepła gwarantują zniżenie eksploatacji systemów cieplnych w ciągu zimy i klimatyzacji latem. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie wnętrza lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem okien pasywnych okaże się wyższy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z porządnej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć także o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie zamontowane okna pasywne wydajnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią oraz rozrostem grzybów i pleśni. Należy wskazać na zalety płynące z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, z kolei wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego okna. Najlepiej sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy oraz tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają spory wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp świeżego powietrza oraz jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym celu rozważyć zaangażować profesjonalistę, który wykona pracę solidnie. Niewłaściwy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w poważnie obniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok prawidłowego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby użycia kolejnej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.