Projektowanie ogrodów od A do Z

Przekaż jeden procent podatku na OPP
Styczeń 6, 2017
Usługi ogrodnicze Toruń - Projektowanie ogrodów Toruń - Ogrody Toruń - Firma ogrodnicza Toruń - Zakładanie ogrodów Toruń
Nowoczesne usługi ogrodnicze
Styczeń 11, 2017
Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to skomplikowana sztuka, zatem dobrze jest polecić to ekspertowi, który zdobył już odpowiednie podejście, obszerną wiedzę w tym zakresie i poczucie dobrego smaku. Jeśli pragniesz, by Twój ogródek był zarówno ładny, a również wytrzymały oraz użyteczny, musisz mieć na uwadze, że planowanie ogrodów nie polega jedynie na interesującym wyznaczeniu miejsca dla drzewek i rabatek. To jeszcze inne sprawy, które zwięźle przedstawimy w bieżącym tekście. Także szczerze zapraszamy do zaznajomienia się z tym informatorem o projektowaniu ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Nim projektant zacznie tworzyć projekt ogrodu, najpierw określi z Tobą, jaką rolę powinien realizować Twój ogród. Czy na przykład miałaby to być strefa wypoczynkowa, np. z grillem i placem pod stół lub może przestrzeń praktyczna, gdzie będziesz hodować owoce i ogródek warzywny W rzeczywistości opcji jest sporo i w zależności od tego, na co liczysz, taki projekt zostanie sporządzony.

Planowanie terenu w projektowaniu ogrodów

Rzeczy, które trzeba brać pod uwagę w trakcie tworzenia prototypu ogrodu, jest faktycznie dużo. Przykładowo przestrzeń, którą posiadasz. Profesjonalny plan ogrodu jest w stanie optycznie zwiększyć powierzchnię bądź ukazać wykorzystanie terenu tak, aby był on dla domowników jak najbardziej praktyczny.

Co może znaleźć się w takim schemacie? Plan ogrodu prócz roślin przewiduje wiele alternatyw, w tym również dekoracje, przykładowo ścieżki brukowe, źródełka, altany, czy rzeźby. Pomijając przy tym pewne ograniczenia (metraż albo środowisko) projektowanie ogrodów umożliwia przygotować taki ogród, który stanie się nie tylko powodem do uśmiechu lecz stanie się także miejscem relaksu.

Projektowanie ogrodów może reprezentować rozmaite style w architekturze krajobrazu. Dzięki temu przed Twoim domem może istnieć:

  • ogród regularny (ogród symetryczny) – odznaczający się doskonałym porządkiem, bardzo często znajdują się w nim rzeźby, przystrzyżone krzaki oraz dywany kwiatowe. Okazem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród swobodny – cechuje go charakter imitujący naturalność, w takim ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie były posadzone przez człowieka. Taki ogród najczęściej wzbogaca się skałami, skalniakami itp., tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, łączący w sobie powyższe cechy.

Inaczej będą także tworzone ogrody, które będą powstać w określonym klimacie. Bierzemy tu pod uwagę przede wszystkim trzy rodzaje środowiska (stąd wzięły się podział tych ogrodów): ogród w mieście, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród na wsi. Wyróżniają się one m.in. wielkością, zazwyczaj jest tak, że ogród w mieście będzie mieć mniejszą powierzchnie niż ten obecny na terenach wiejskich. Więc odrębnie powinno się podejść do małego ogrodu, a inaczej do dużego, gdyż nie każdy styl będzie tu adekwatny. Naturalnie projektant powie Tobie, jaki wygląd ogrodu będzie najlepiej pasować do otoczenia i rzeźby przestrzeni bądź zasugeruje Ci całkiem inne, atrakcyjne podejście.

Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Warto jest jednak mieć w pamięci, że własna wizja często nie może być w pełni przygotowana przez specjalistę. Projektowanie ogrodów wymaga także tego, aby brać pod uwagę elementy środowiskowe, które mają zasadniczy wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny będące w naturze jedynie w danych terenach (na przykład rośliny tropikalne, rośliny nadmorskie i tak dalej) mogą się nie przyjąć w polskim środowisku nie tylko ze względu na klimat, ale również na pasożyty.

Przy projektowaniu ogrodu należy jeszcze omówić sprawę tego, w jakim stopniu chcesz poświęcać mu czas, czyli ile godzin planujesz wyznaczać na dbanie o ogród. Jeżeli nie posiadasz determinacji do tego czy szczerze nie czujesz się na siłach, projektant dobierze rośliny w taki sposób, by odpowiadały one Twoim oczekiwaniom, lub inaczej były to przykładowo rośliny nieskomplikowane w pielęgnacji (przeważnie są to drzewka iglaste, przykładowo świerki, jodły.

Zanim projektowanie ogrodów ruszy, trzeba zbadać teren

Zanim plan ogrodu zostanie Ci zademonstrowany, ogrodnicy powinni najpierw sprawdzić, jakie warunki ukształtowały się w Twoim ogrodzie. Polecany architekt krajobrazu sporządzi:

    • analizę powierzchni pod kątem cech ziemi,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • badania ukształtowania terenu (spady itp.).

Po określeniu Twoich potrzeb, sprawdzeniu możliwości i przestudiowaniu terenu, ekspert może ostatecznie zająć się tym, na czym bardzo Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Przewagą zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po określeniu szczegółów, projektant stworzy dla nas wizualizację ogrodu, czyli zademonstrowanie ogrodu w formie graficznej. Niezwykle często są to schematy w formie 3D, która przedstawia nie tylko projekt ogrodu, ale również jego barwę z uwzględnieniem środowiska.

Projektowanie ogrodów – polecana firma

To wszystko, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Więcej informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie specjalizującej się w projektowaniu ogrodów. Zatem gdy zależy Ci na pomysłowości, profesjonalnej pomocy i wyjątkowym ogrodzie, koniecznie zobacz możliwości, które proponuje projektowanie ogrodów Bydgoszcz, a na 100% się nie zawiedziesz.

Komentarze są wyłączone.