Przekaż jeden procent podatku na OPP

Kredyty Toruń - Kredyty gotówkowe - Kredyty hipoteczne Toruń - Kredyty samochodowe Toruń - Doradztwo kredytowe
Kredyty hipoteczne i samochodowe – porównaj
5 stycznia, 2017
Projektowanie ogrodów Toruń
Projektowanie ogrodów od A do Z
9 stycznia, 2017

Pomaganie ludziom szukającym pomocy to kluczowy cel każdej fundacji. Dzięki gromadzonym funduszom, te instytucje mają możliwość zadbać o każdego, kto przeżywa trudne chwile. Fundacje w głównej mierze sprawują role dobroczynne i są szczególnie potrzebne w każdym porządku państwowym. Skupiają ludzi, którzy zamierzają poświęcać swój wolny czas i umiejętności na wspomaganie tych, którym życie przewróciło się do góry nogami. Dzisiejsze, nowoczesne fundacje, zakładane są także w celu kształcenia postaw obywatelskich, promowania danego kręgu kultury, czy aktywizowania uczniów i osób starszych. Są to zatem organizacje pożytku publicznego, których istnienie jest niezwykle ważne.

Jak sama nazwa sugeruje fundacje pomagają innym eksploatując własny majątek. Fundatorem niejednokrotnie zostają osoby, które zebrały już jakiś fundusz i chcą się nim podzielić. Czasami jednak zdarza się, że instytucje z braku koniecznych zasobów ekonomicznych nie mogą dalej pełnić swoich zadań. Od kilku lat każdy z nas może zasilać fundację dostarczając im jeden procent swojego podatku. Wypełniając właściwy wniosek w corocznym PIT także i Ty masz okazję pomóc.

Jak oddać jeden procent podatku na opp?Kto może przekazać jeden procent własnego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.

1% podatku na OPP – to proste!

Historia akcji „przeznacz jeden procent podatku na fundacje” sięga roku 2004, kiedy zapis ten został opisany w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtej pory płatnicy podatku mogą utrzymywać wybraną przez siebie instytucję pożytku publicznego w niezwykle przystępny sposób. A wybór jest wielki – od instytucji działających na rzecz ochrony zwierząt aż po ugrupowania zajmujące się ochroną dóbr kultury. Mechanizm 1% jest niezwykle prosty. Po obliczeniu należnego podatku w aktualnym zeznaniu podatkowym w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy wprowadzić nazwę i numer KRS poszczególnej instytucji. W tym polu można wskazać również wysokość przekazywanej kwoty, mając na uwadze, iż nie może ona być większa niż 1% własnego podatku. Jeśli regulujemy podatki na kilku formularzach jesteśmy w stanie przekazać tą kwotę adekwatnej liczbie organizacji.

Czy ja mogę oddać jeden procent podatku na opp?

Regulacja o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jednoznaczny sposób wyjaśnia kto ma szansę przeznaczyć 1% własnego podatku. Te osoby to płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku liniowego w wielkości 19%. Są to także osoby pozyskujące wpływy z płatnego scedowania papierów wartościowych i nieruchomości, a także ten kto indywidualnie wpłaca zaliczkę na korzyść podatku. Wielokrotnie ludzie mają wątpliwości co do statusu osób prawnych. Akurat w tym przypadku prawodawca nie pozwala osobom prawnym na wysyłanie 1% podatku. Z tego instrumentu są w stanie natomiast korzystać osoby w wieku emerytalnym. Wystarczy, że na bazie rocznego rozliczenia podatku przez aparat rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która osiągnęła wiek emerytury samodzielnie odda oświadczenie podatkowe. Co do wymogów przekazania 1% podatku na rzecz OPP, najważniejsze jest złożenie zestawienia na czas. Jest to najwyżej 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeżeli dana suma będzie wyższa niżeli 1% podatku, wniosek nie zostanie zaakceptowany. W każdej sytuacji należy starannie skontrolować, czy nie popełniliśmy błędu w tym wniosku.

Czym są OPP?

Nie każda organizacja może nabyć statut organizacji pożytku publicznego. Organizacja, której można dać 1% podatku, musi prowadzić działalność pożytku publicznego. Jednocześnie musi prowadzić swoją działalność jawnie, co wiąże się z obowiązkiem przekazywania danych o motywach inwestowanych środków z 1%. OPP nie zostanie w każdym razie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią jednakże spółka kapitałowa założona w celu niepołączonym z rozwijaniem działalności majątkowej, jeśli realizuje przez przynajmniej dwa lata inicjatywy w obszarach tzw. użytku publicznego. Doskonałym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Organizacja Akogo, ratująca dzieci które zapadły w śpiączkę, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, opiekująca się porzuconymi zwierzakami.

Drobny gest, a tak wiele oznacza. W sumie 1% to nie duża kwota, jednak nawet tak niewielkie wsparcie pieniężne, może stać się drogowskazem dla ludzi i zwierząt, którzy wyczekują na uśmiech losu. Rozliczając się w każdym roku z Urzędem Skarbowym pamiętajmy o akcji 1%. Nic to nas nie kosztuje, gdyż zawsze te pieniądze płacimy Państwu. W samym 2014 roku suma uzbierana z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej sumie duża liczba organizacji mogło wspomóc swoich wychowanków. Przekaż 1% podatku na OPP i daj komuś chwile radości.

Poszukujesz placówki pożytku publicznego, której zamierzasz przekazać swój 1%? Przeszukaj kompletną bazę fundacji i wypełnij z nami swoje zestawienie podatków: przekaż jeden procent podatku na OPP

Komentarze są wyłączone.