Jak pacjent powinien przygotować się do aplikacji implantów zębów

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak układa się współpraca z profesjonalną księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak przebiega leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym
13 lutego, 2023
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Zabieg wszczepienia implantów to dość złożony proces z tego powodu konieczne będą wstępne przygotowania. Ze strony pacjenta stomatolog wymaga niewiele. Podstawowym oczekiwaniem wobec pacjenta jest opisanie stomatologowi swoich preferencji oraz wskazanie historii chorób, jakie mogłyby być przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów na tym etapie wybiera projektowanie uśmiechu, to jest cyfrową technikę, jaka ukaże pacjentowi wynik kompletnego wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

W czasie przygotowania wykonane zostaną niezbędne badania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to baza pracy, dlatego przed aplikacją implantów stomatologicznych potrzebne są złożone badania krwi. Istotny jest tu czas krzepliwości krwi, ilość elektrolitów i oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, żeby stomatolog mógł precyzyjnie ocenić, czy okres zasklepiania się rany po aplikacji implantu zęba przebiegnie poprawnie. Oprócz badań krwi potrzebne są również badania dotyczące stanu zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Tak zostaną zniwelowane zmiany próchnicze oraz choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed zabiegiem implantologicznym konieczne będzie usunięcie chorób zębów, aby środowisko w jamie ustnej pacjenta, nie zawadziło w poprawnym złączeniu się kości z implantem. Obok tego niezbędnym etapem przygotowań do aplikacji implantów będą badania obrazowe zgryzu. Stomatolog za sprawą zdjęć RTG lub obrazów tomografii komputerowej, ocenia ilość kości, zatok i przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań oraz podstawowym przystosowaniu jamy ustnej, kolejnym krokiem będzie pozyskanie wycisków. Tak lekarz implantolog dobiera długość i średnicę implantu oraz sposób protezy odbudowującej do indywidualnych warunków jamy ustnej pacjenta. W ten sposób pacjent uzyska idealnie dobraną dla niego odbudowę.

W jakich sytuacjach używane są implanty stomatologiczne?

Identyczne przygotowania do założenia implantów stomatologicznych wykonuje się bez względu na powody straty zębów. Konieczność wszczepienia implantów stomatologicznych może wyniknąć na skutek konieczności wyrwania zęba; wypadania zębów ze względu na obecność nieleczonych chorób dziąseł (np. paradontoza) lub z uwagi na uraz; obecności niewyrżniętych  zawiązek zębowych lub pełnego bezzębia. Zazwyczaj do stomatologa zgłaszają się pacjenci, co już utracili ząb oraz pragną go zastąpić.

Może być tak, że kontrola stomatologiczna wykaże, że ratowanie zainfekowanego zęba jest niewykonalne lub nie ma sensu a najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jego usunięcie w celu zastąpienia go dobrym implantem stomatologicznym. Znaczna grupa stomatologów zawsze jako pierwsze wybiera ratowanie zębów. Pełna diagnoza jamy ustnej umożliwia specjaliście sprawdzić, czy w danym przypadku najlepiej ratować ząb, czy rozsądniejszym rozwiązaniem będzie usunięcie zęba a potem jego odbudowa .

Dzięki współczesnym technologiom w implantologii, implantami da się odtworzyć jeden ząb oraz większą ilość zębów. Współczesne możliwości implantologiczne zainspirowały dentystów do obszerniejszego wykorzystania implantów, niż jedynie do odtworzenia pojedynczego zęba. Nie ma przeciwwskazań, żeby jeden po drugim aplikować implanty stomatologiczne, ale obecnie mogą być podstawą dla protez całkowitych lub częściowych. Implantolog może na nich położyć mosty i tradycyjne protezy odbudowujące szersze luki. By osadzić odbudowę na stałe potrzebne są zaledwie 4-6 implantów zębów.

Zalecenia po wszczepieniu implantu zęba

Po aplikacji implantów stomatologicznych dentysta wystawia dla pacjenta listę zaleceń, których musi się trzymać. Zaraz po wszczepieniu implantów trzeba przygryzać sterylny gazik na pół godziny po zabiegu. W ciągu najbliższych kilku godzin nie wolno jeść, a najbliższe posiłki muszą być płynne lub półpłynne oraz lekkie. Powinno się również unikać parzących dań, żeby nie ogrzewać jamy ustnej, co może wzmocnić odczuwany ból. Implantolodzy w takich momentach zawsze zalecają korzystanie z zimnych okładów, a także ssania lodu i spożywania zimnych napojów.

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą wystąpić tego rodzaju objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba bezwzględnie przestrzegać ustalonych przez stomatologa ilości tabletek przeciwko bólowi. Przekraczanie dawek nie umniejszy dolegliwości, a może być niebezpieczne. Implanty zębów potrzebują precyzyjnej higieny jamy ustnej. Do tego przydatne okażą się łagodzące, antybakteryjne płukanki i pasty. Podobnie w przypadku szorowania zębów lepiej stosować szczoteczkę miękką oraz ostrożnie oczyszczać jamę ustną, by nie urazić miejsca wszczepu i nie zepsuć szwów.

Przez pierwszy tydzień przez pierwsze dni ważne jest zrezygnowanie z używek np. papierosów. W ciągu minimum dwóch tygodni należy unikać sauny, solarium, pływania oraz pozostałych rodzajów wysiłku fizycznego. Dentyści zawsze przypominają pacjentom, aby nie podrażniali palcami ani językiem obszaru wszczepu, żeby nie doprowadzić do powikłań. Największym wymaganiem jest przestrzeganie wszystkich wyznaczonych wizyt kontroli w gabinecie dentystycznym, nawet wtedy gdy pacjent nie widzi żadnych niepokojących objawów. W czasie wizyt, dentysta sprawdza przebieg procesu gojenia oraz może zobaczyć, czy integracja kości z implantem przebiega pomyślnie. Po zakończeniu leczenia niezbędne są zaledwie zwykłe okresowe wizyty kontrolne co najmniej 2 razy w ciągu roku.

Komentarze są wyłączone.