Dentysta dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
Wrzesień 2, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia stomatologiczna Toruń
Wrzesień 2, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także nieprzyjemne wspomnienia na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu maluchowi takich doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest istotne, należy starannie wybrać specjalistę, który nie odstraszy, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy stomatolog dla dziecka?

  1. Pozwól swojemu dziecku oswoić się z sytuacją

Dentyści uważają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który tak często przeraża dorosłych, z pewnością jest  dużego stresu dla naszej pociechy. Jeśli zatem masz w planach zapisać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi adresowane dla dzieci. Większość gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się malucha z gabinetem dentystycznym. Najważniejsza jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na maskotkach.Bardzo ważny jest też udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Młody pacjent wyczuwa emocje rodziców, dlatego bardzo ważna jest także swobodna rozmowa z lekarzem i komunikowanie dziecku bazowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Kolorowe fotele o kształcie zwierząt, kolorowanki,klocki  w poczekalni, monitor z bajkami rozpraszające uwagę małego pacjenta, pastelowe kolory, postacie z ulubionych bajek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to tylko nieistotne detale, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Bajkowo udekorowany gabinet dentystyczny powoduje, że mały pacjent czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dla niego nowe. Dlatego nie wpada w nerwy i łatwiej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla młodych pacjentów

Zdarzają się osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować stan uzębienia dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy borowaniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla najmłodszych ale także specjalnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest odprężone a nawet nieco otumanione. W tym miejscu warto podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale także nieprzyjemne poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? Jest to całkowicie bezpieczna, choć innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza najmłodszych w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i często rekomendowany przez dentystów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia igieł, a do tego unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas wyboru gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko doskonale wykształcony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić dzieci, potrafić z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie stomatolog ma wymagane podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty dentysta powinien także wytłumaczyć maluszkowi w jaki sposób będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, jeśli dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je czyścić i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u stomatologa można też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie należy się bać.

Dentysta Grudziądz

Komentarze są wyłączone.