Chirurgia stomatologiczna Toruń

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy
Wrzesień 2, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Kubek termiczny Contigo na każdą okazję
Wrzesień 3, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, takie jak uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to także leczenia przewlekłych stanów zapalnych i usuwania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg stomatolog, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą tylko w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

KTO TO JEST CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych problemów, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zmiana twarzoczaszki może także nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, jednak nie wychodzą ponad błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel pojawia się w trudno dostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, silnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W groźniejszych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im wybranego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Likwiduje się głównie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zepsuty ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony podczas zabiegu. Po zlikwidowaniu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej dotyczy kłów. Gdy ząb, w trakcie rozwoju miał niewiele miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po określeniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty

Ubytki w uzębieniu są wynikiem wielu powodów. Najczęściej jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość wypełnienia braków , wszczepiając implanty zębów. Taki zabieg ma wiele zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, po to by polepszyć estetykę jamy ustnej. Odbywają się także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu usunięcie wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Usuwanie ósemek

Komentarze są wyłączone.