Chirurgia stomatologiczna – zabiegi stomatologicznej

Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne firm
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzacja Bydgoszcz
2 września, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia przewlekłych stanów zapalnych oraz usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Wykrzywienie twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych problemów, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może też podnieść walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, ale nie przebijają się przez błonę śluzową albo kształcą się wewnątrz kości. Skutkiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w inne, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe na skutek wypadku, silnego uderzenia albo urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W groźniejszych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zazwyczaj umiejscawiane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im dopasowanego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności wyrywania całego zęba. Likwiduje się głównie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zepsuty ułamek korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem na czas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj dotyczy kłów. Kiedy ząb, na etapie wzrostu miał zbyt mało miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty

Braki w uzębieniu powstają z różnych powodów. Zazwyczaj jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość wypełnienia braków , poprzez wszczepienie implantów zębów. Takie rozwiązanie dużo zalet, w tym zapewnia absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, by poprawić estetykę żuchwy. Wykonywane są też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Komentarze są wyłączone.