Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna Toruń montaż
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Urządzanie mieszkania -meble klasyczne
1 września, 2020

Brak zęba wiąże się z potrzebą jego odbudowy, żeby nie doszło do nowych dolegliwości. Sąsiednie zęby i zęby naprzeciw wymagają wsparcia, inaczej one same mogą zacząć się przesuwać,  a w rezultacie wypadać. Z uwagi na to stomatolodzy zalecają prędko wypełnić przerwę. Wśród najczęściej wykorzystywanych w gabinetach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. By móc zastosować most protetyczny, w jamie ustnej muszą nadal mieścić się zęby, które zostaną oparciem dla filarów mostu. Taki sposób uzupełnienia protetycznego może więc zostać używany jeżeli brak pojawiła się między zębami sąsiadującymi. Ogromnym plusem tego wyjścia jest to, że da się ta metodą wymienić do nawet trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są o wiele wygodniejsze w porównaniu do ruchomych protez. Choć znaczna część pacjentów boi się resztek jedzenia przenikających pod most, stomatolodzy uspokajają – nie trzeba się martwić, bo właściwie dostosowany most temu zapobiega i jedzenie nie wchodzi do środka. Warto przemyśleć aplikację mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne wypełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, które umieszcza się na sąsiadujących z luką zębach i z przęsła, co zasłania brak zęba. Wyróżniamy 2 rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej znany montuje się na specjalnie spreparowane graniczące zęby, czasami zdarza się także tak, że filarami okazują się implanty stomatologiczne. Ten rodzaj mostu jest bardzo wytrzymały oraz używany w większości gabinetów dentystycznych. Są też miejsca, w jakich koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej stosowana, bo nie jest tak trwała i da się nią zastąpić zaledwie jeden ząb.

Zwykle mosty protetyczne w stomatologii przygotowywane są z paru odrębnych materiałów. Wysoko estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich zarówno most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Bardzo często wykorzystywane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – najczęściej ze stali, a czasem na życzenie pacjenta ze złota. Mniej trwałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (materiału, z którego robione są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Przygotowanie mostu protetycznego polecane przez stomatologów jest głównie takim pacjentom, którzy chcieliby trwale odbudować przerwę po utracie zęba lub zębów, lecz nie chcą przeznaczyć kosztów na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, żeby zlikwidować powstałą lukę oraz zatrzymać narastające chwianie się zębów pobocznych i ograniczyć utratę kości w miejscu braku zęba. Utrata kości to istotna sprawa, bo wpływa nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także prezencję twarzy, która może z tego względu wyglądać staro. Wypełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym oznacza, że przywracamy odpowiedni rozkład sił w ciągu żucia i odpowiednie funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Taką metodą unikamy też ryzyko pojawienia się chorób dziąseł i przyzębia ze względu na gromadzące się w przerwie pozostałości jedzenia. Głównym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki należy spełnić, żeby stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zepsucia.

Na czym polega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym etapem każdego zabiegu dentystycznego jest diagnoza oraz badania, które pomogą stomatologowi stwierdzić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Kiedy stomatolog nie wskaże żadnych przeciwwskazań, będzie mógł ruszyć do pracy. Jeśli zgodnie z planem oparciem dla mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, należy je przyszykować. Do tego stomatolog musi je oszlifować, żeby następnie możliwe było dokładne dopasowanie mostu. Pomimo lęku wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, bo zachodzi w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie niszczy zębów, a wykonujący go stomatolog zawsze wie, jak dużą część zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie konieczny przy zakładaniu mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby będą już oszlifowane, kolejnym etapem wykonania protetycznego mostu jest pobranie potrzebnych wycisków. Na ich bazie, stomatolog protetyk wykona indywidualnie dopasowany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej powstaje most protetyczny, stomatolog zakłada tymczasowy most, którego przeznaczeniem jest osłona przygotowanych zębów. Gdy ostatecznie most zostanie przygotowany, stomatolog dostosuje go do jamy ustnej, a następnie mocuje na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz duża estetyka. Za ich pomocą możemy zastąpić kilka zębów jednocześnie oraz przywracamy wszystkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu i całkowity komfort.

Most pełnoceramiczny

Komentarze są wyłączone.