Implant dentystyczny w klinice – z jakiego powodu warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczny aparat ortodontyczny
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny
15 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębowe wypełniają braki gdy wypadną zęby i są jednym z popularnych i bardzo wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po prawidłowo wykonanym leczeniu korzeń implantu dentystycznego jednoczy się z kością, a ustawiona na nim korona imituje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów da się zastapić nie tylko pojedyncze luki, a nawet komplet zębów. Implanty dentystyczne są również doskonałym wsparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębów jest ich solidność. Przyjmuje się, że właściwie umieszczony implant może wystarczyć nawet całe życie. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo upływu czasu nie tracą na swojej wartości, nie niszczą się i nie powodują problemów. Co więcej zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty zębów nie zmieniają miejsca i nie dopuszczają do tego, żeby np. zamocowana na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant stomatologiczny?

Po pierwsze implantów zębów nie aplikuje się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób do 16 roku życia, z uwagi na ciągle trwający proces rozwoju szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie odbiera kompletnie możliwości zastosowania implantów stomatologicznych, jednak muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują również ci, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty dentystyczne proponują wiele możliwości poprawy estetyki uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent wymaga wymiany kilku zębów, a nawet pełnego łuku.

Dentysta protetyk ma kilka metod, jednak często wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów lub założenie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć te rozwiązania dobrze radzą sobie z bezzębiem, mają swoje mocne i słabe strony. Często korzystanie z protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na na przykład nietypowe cechy anatomiczne jamy ustnej. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Raz na kilka lat trzeba je wymienić, dlatego że z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Aplikacja implantów zębowych z kolei zajmuje trochę czasu z uwagi na na konieczność wszczepienia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może przetrwać nawet do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia oceniany jest jako jeden z najtrudniejszych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów daje pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu były zwyczajnie usuwane.

Tymczasem implanty dentystyczne uzupełniają naturalne zęby, a obok tego nie psują się, jeśli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty stomatologiczne służą do końca życia. Wobec tego nie należy martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz ekastrakcja bardzo zepsutego zęba i wymiana go na implant , jest często rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym.

Jak zachowywać się po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

Generalnie powinno się nie przygotowywać gorących potraw i zastosować półpłynną dietę. Nie powinno się wykorzystywać części jamy ustnej. Dentyści odradzają również dotykanie językiem i palcami miejsca implantu, żeby zmniejszyć ryzyko podrażnień lub zakażenia. Powinno się odstawić papierosy i alkohol, z uwagi na to, że wstrzymują proces zrastania się tkanek. Oprócz tego na czas  około miesiąca nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Niezwykle ważne w takiej sytuacji jest wypełnianie zaleceń dentysty. Niezbędne jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odwiedzanie dentysty, gdy tylko pojawią się przejmujące objawy.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko zgodnie z wytycznymi dentysty. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez zgody stomatologa może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze również płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób troszczyć się o implant zębowy?

O implanty dentystyczne najlepiej dbać w taki sam sposób, w jaki o prawdziwe zęby. Podstawą jest mycie przynajmniej dwa razy na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty dentystyczne nie ulegają próchnicy ani korozji, powinno się o nie dbać z równie dużą uwagą. Bez szczotkowania zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia zaczną zbierać się w okolicy dziąseł. To jest początkiem stopniowego osuwania się dziąseł. Wtedy przeważnie uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu , tym samym tracąc swoje piękno. Obok tego najlepiej co najmniej dwukrotnie w ciągu roku odwiedzić klinikę dentystyczną na wizytę kontrolną.

Komentarze są wyłączone.