Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Skuteczne wybielanie zębów domowymi sposobami albo lampą beyound
Skuteczne wybielanie zębów – tylko u dentysty
7 marca, 2019
Depilacja laserowa Toruń - Usuwanie owłosienia laserem medyczny palomar Vectus
Depilacja laserem medycznym
23 marca, 2019

Co to są Haluksy

Haluksy są popularną dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak ustrzec się przed haluksami, w jaki sposób postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Jak powstają? Zwyrodnienia te dotykają dużo częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy obcasy, które mocno obciążają i deformują stopę. Szpilki powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest wtedy mocno obciążony, przeciążona jest również wewnętrzna część stopy. U osób otyłych przeciążenia te są dużo większe, a jeśli połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to w wielu przypadkach skłonność genetyczna- wiotkość tkanek łącznych i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak leczyć

Przede wszystkim warto zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku obcasy. Nie zaleca się też kupowania butów wąskich, w których stopa nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Osoby z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie początki palucha koślawego, koniecznie zapisz się do specjalisty, który pomoże ci wybrać skuteczny środek, który zahamuje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna proponuje przeróżne sposoby zapobiegania i zatrzymywania deformacji. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące dyskomfort spowodowany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć palce i stopę w zdrowej pozycji, a przez to eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – są to lecznicze poduszki żelowe, które układają stopę w prawidłowej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują postępowanie deformacji. Zalecane są szczególnie dla kobiet, które bardzo często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; używa się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i haluksów. Wkładki te naprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, zmniejsza otarcia i zmniejsza nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do leczenia haluksów ale też do polepszenia wyników rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – jest to profesjonalna szyna, która jest stosowana zarówno po to by przeciwdziałać deformacjom ale też by leczyć w zalążkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, nosić ją można zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat na haluksy

W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Aktualnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy ktoś z bliskich cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz problem z wagą, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze odpowiednie środki profilaktyczne. Należy pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc należy troszczyć się o nie. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu pracy Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Szyna korygująca haluksy

Komentarze są wyłączone.