Ceny zabiegów stomatologicznych

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń
Projektowanie ogrodów Toruń
Sierpień 15, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG Toruń
Sierpień 25, 2019

Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, kiedy nie ma możliwości powtórzenia leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu nie uległy. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego objawami mogą być nieznośne bóle, natężone podczas nagryzania. Towarzyszy im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle występują dopiero później, ze względu na gojenie się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny pokrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest używanie mroźnych okładów oraz spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub profilaktycznie za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki wyrastają w okolicach dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie kojarzy się z silnym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się przekręcone albo jeśli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Ponadto powodem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy istnieje ryzyko, że ząb będzie powodował problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wciąż w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do formy. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja odbywa się zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu stomatologicznego. Jest to konieczne dla prawidłowego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku ona po prostu zanika. Implant stomatologiczny wiernie zastępuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszystkie prawidłowości w jamie ustnej i jest w pełni przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo odwzorowuje ząb, ale także wyglądem do złudzenia go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorystycznie w resztę uzębienia. Ponadto implantem zębowym można zastąpić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W odróżnieniu od ruchomych protez, implanty zachowują się dokładnie w ten sam sposób, jak naturalne zęby. Dyskomfort towarzyszy zazwyczaj przez krótki czas po zabiegu implantacji.

Jak przebiega zabieg implantacji.

Jako pierwsze przeprowadzane są pełne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, ponieważ każda jama ustna ma swoje własne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby dobrze dobrać implant stomatologiczny, ze względu na to, że musi współpracować z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ przeprowadza się go przy miejscowym znieczuleniu i trwa zaledwie 30 minut. Implant jest zrobiony z dwóch części: tytanowego korzenia, który jest mocowany do kości i nakładki porcelanowej lub innego materiału, który przypomina kształtem i kolorem naturalny ząb.

Zarejestruj się już dziś w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, co ułatwia walkę z próchnicą. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się kolejnych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, dlatego że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszelkie braki w zębie za pomocą korony porcelanowej lub podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Mimo, że nie jest to zawiła czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatologiczny udziela wszelkich wskazówek dotyczących dbania o uzębienie, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy i stosować okłady z lodu. Ponadto zostanie przypisana recepta na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z wspaniałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła ponad normę przysłoniły zęby i to je głównie widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, należą do nich też np. zła higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, żeby w trakcie uśmiechania się ukazywały się perfekcyjne zęby, a nie różowe dziąsła. Na szczęście jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pozwala zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent ma obowiązek unikania szczotkowania zębów, z powodu ryzyka pojawienia się silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i pomoże wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatologiczny. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne środki leczenia nie działają. Lekarz musi dogłębnie przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się postęp choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu aplikuje się znieczulenie miejscowe. Jest to konieczne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny tnie dziąsło, aby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą złączone, wtedy niezbędne jest zastosowanie piły aby je rozłączyć. Zdarza się też, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia postępu choroby i scalenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, choć dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i alarmowych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny trzeba wstrzymać się od jedzenia i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie potrzeby, otrzymuje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który nie miał możliwości wyrośnięcia. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych i poważnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z powikłaniami. Na wstępie należy odkryć zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki w taki sposób, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko rozmiękłych posiłków oraz unikanie gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, na przykład uszkodzenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumierania. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg zazwyczaj dotyczy dzieci, zaleceniami do jego realizacji mogą być problemy z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zwykle te dolegliwości są wychwytywane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, związane z wymową. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, dlatego kieruje pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie skórci problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, także osobom, które nie doświadczyły problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do wizyt u stomatologa. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg krótki i łatwy. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można go przeporadzić w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia są dobre w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb nadaje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń lub przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować kłopotami w czasie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia umożliwia nam liczne możliwości leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. W takim przypadku ostateczną metodą na ochronę zdrowych zębów jest ekstrakcja chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt gęsto. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zwykle najpierw podejmuje się wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak bolesny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem stosuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a zabieg odbywa się bez bólu. W dalszym ciągu odrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Następnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, aby zostały przerwane włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka osobnych części, aby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach nakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Dentysta Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Ortodonta Toruń

Komentarze są wyłączone.