Termosy Stanley Thermos Esbit – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe stropu pianką PUR
Sierpień 29, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
Sierpień 29, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Wybierając się na wycieczkę trzeba zadbać o dobre przygotowanie. Szczególnie jeśli jedziemy w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują ciepło lub chłód kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy są uznawane za najlepsze i z jakiego powodu? Z reguły przede wszystkim interesującym nas kryterium jest długość zachowywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród bardzo popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny powinniśmy popatrzeć na parę szczególnych elementów, które zaważą na tym, czy termos turystyczny nada się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, forma i tworzywa, z których termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej szukać termosu przygotowanego z wysokiej jakości materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji i dodatnio oddziałują na sprawne działanie termosu.

Dobrze także pomyśleć o tym, aby termos miał powłokę zewnętrzną, dzięki której mamy pewność, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować pojemność swojego termosu. Z reguły termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na obszerne wycieczki powinno się zaopatrzyć się w większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim najlepiej się zainteresować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość utrzymywania chłodu lub ciepła. W tej kwestii ważny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej wypełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby termos mógł być najlepszy, musi mieć szczelny korek. To od niego zależy trwałość termosu. Z reguły nakrętki są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

W sklepach możemy znaleźć bardzo dużo termosów turystycznych, choć bardzo popularne i polecane należą do trzech firm, od lat tworzących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (te słabiej sprawdzają w trakcie długich wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez różnych pasjonatów wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle trwałe i od lat sprawdzały się w dalekich wyprawach. Zdaniem firmy są tak niezawodne, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, zdolność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin będzie stawała się co raz wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Drugą tak samo popularną i często polecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta produktów zachęca użytkowników, a bardzo dobre parametry zachowywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można myć jedynie korek, chociaż nie dotyczy to każdego modelu. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia, może negatywnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

Termos Esbit

Komentarze są wyłączone.