Termos turystyczny – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go wybrać ?

Decydując się na wycieczkę należy zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Szczególnie gdy jedziemy w góry lub czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują ciepło lub chłód herbaty, kawy lub innego napoju. Które turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze oraz dlaczego? Zazwyczaj szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest czas utrzymywania ciepła lub zimna, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród szczególnie zananych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny powinniśmy popatrzeć na kilka istotnych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu funkcjonalność, struktura oraz surowce, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej nabyć termosu stworzonego z wysokiej jakości materiałów, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz korzystnie oddziałują na sprawne funkcjonowanie termosu turystycznego.

Powinno się również pomyśleć o tym, by termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której zyskamy gwarancję, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność danego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na obszerne wycieczki warto zdecydować się na pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest oczywiście czas zatrzymania temperatury. W tym przypadku znaczący jest nie tylko czas utrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez wiele godzin tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby jednak termos turystyczny mógł być użyteczny, musi posiadać szczelny korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zazwyczaj zamknięcia są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie popularne turystyczne termosy

W sklepach dostępnych jest dużo termosów turystycznych, ale szczególnie znane oraz kupowane należą do trzech firm, od lat tworzących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (one słabiej spisują się w trakcie wielogodzinnych wycieczek oraz cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione wśród wielbicieli wycieczek i podróży. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są mocno wytrzymałe oraz przez lata sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów budowy. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy Thermos

Inną tak samo znaną oraz mocno zalecaną firmą tworzącą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od lat, z jakościowych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje termosy w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka gama produktów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości utrzymywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, przekonują, by przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można czyścić zaledwie korek, chociaż nie tyczy się to każdego modelu. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może destruktywnie wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

Termos sklep

Komentarze są wyłączone.