Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć?

Najlepsza lampa wybielająca zęby
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Decydując się na podróż trzeba zadbać o dobre pakowanie. Zwłaszcza jeśli jedziemy w góry lub czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wycieczki z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu utrzymują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie termosy turystyczne są oceniane jako najlepsze i z jakiej przyczyny? Przeważnie szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest długość zachowywania ciepła lub zimna, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które świadczą o tym, czy turystyczny termos spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tutaj praktyczność, budowa i surowce, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej kupić termos wykonanego z dobrej jakości tworzyw, które nie zawierają niebezpiecznych substancji i dodatnio oddziałują na sprawne działanie turystycznego termosu.

Warto także zastanowić nad tym, by termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której mamy przekonanie, że termos nie wyślizgnie się nam z rąk również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dostosować pojemność wybranego termosu. Przeważnie termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na długie wycieczki powinno się zaopatrzyć się w większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim najlepiej się kierować, chcąc ocenić, który termos turystyczny wybrać jest czas zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie znaczący jest nie tylko czas zachowania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale także zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. Aby jednak termos okazał się najlepszy, musi posiadać właściwy korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie nakrętki są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie polecane termosy turystyczne

W sklepach możemy kupić bardzo wiele turystycznych termosów, choć szczególnie popularne i polecane pochodzą od trzech firm, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także kubki termiczne (te słabiej spisują się w czasie długich wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one bardzo cenione wśród wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Termosy Stanley

Termosy firmy Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Produkowane od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle wytrzymałe i od lat sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiadomo, zdolność zachowania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem przemijających godzin będzie stawała się co raz niższa/wyższa.

Termosy Thermos

Drugą równie znaną i mocno zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta produktów zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości zachowywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, przekonują, by przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można myć zaledwie korek, choć nie dotyczy to wszystkich modeli. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Komentarze są wyłączone.