Escape room – pokój pełen tajemnic

Rozwody i separacje Adwokat Toruń Rozwody Toruń Dobry prawnik
Wszystko o rozwodach – koszty, argument przemocy, alimenty
Marzec 23, 2017
Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia
Pojazdy uprzywilejowanie – zdobywanie uprawnień, wymagania, rodzaje kursów
Marzec 24, 2017
Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

Ostatnimi czasy na pierwszym miejscu były gry odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w istocie nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co ważne – bardzo szybko wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników siadało przy swoich laptopach w domu na niezliczone godziny i wkraczało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, że trudno było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że związki międzyludzkie w szerokim obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby mieszkające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przesyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można rozmawiać o potężnym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Niecodziennym rozwiązaniem okazała się unikalna gra escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, jednak później odbyła ważne przemiany. Oparta była jedynie na tekście pojawiającym się się na ekranie komputera, który dotyczył opisu pomieszczenia jak również motywu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, iż zabawa ekscytowała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli rozgrywek prowadzonych przed ekranem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na zwyczajne scenariusze czy suche dialogi. Gracz jest przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam ciekawe przedmioty, trzeba wyjaśnić kilka zawiłych zagadek, pochwalić się umiejętnością spójnego myślenia i zręcznością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Nadrzędny punktem wszystkich działań jest wyjście pokoju wraz z towarzyszami. Wydaje się, że to wszystko jest nudne. Gracze jednak mają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Główne etapy gry escape room

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin i porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można naprawdę sporo dziwnych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie niewiadome oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to zupełnie niezależna struktura rozrywki. Scenarzyści dopracowali je w najdrobniejszych szczegółach, aby dostarczyć doskonałej rozrywki i zadziwiać do samego końca. Nie wszystkim udaje się uciec z takiego pokoju. Wtedy przychodzi osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie towarzysze zabawy mogą od niej dowiedzieć się, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zadziwić samych autorów zagadek oraz rozstrzygają je w niekonwencjonalny sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Kluczowym wymogiem jest niewykorzystywanie siły, aby wydostać się z pomieszczenia.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca i próbują poznać tajnik jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu oraz znikną z pokoju? Innym wariantem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszelkie niewiadome i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci wariant pokoju nawiązuje do znajomej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na ujęciu smerfów przez podstępnego czarownika Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby ocalić porwane smerfy. W zamku ukrywa się wiele pułapek, a uczestnicy są jedyną nadzieją na wyzwolenie. Ostatni pokój, posiada nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które akurat przemieszcza się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zarezerwować na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) i dla pracowników firmy, aby zjednoczyć ich także pobudzić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także przygotować indywidualną ofertę, czyli dopasowaną do życzeń przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.