Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi

wynajem telebimu cena telebimy wynajem telebim
Wynajem wysokiej jakości telebimów na imprezy masowe
Kwiecień 13, 2017
prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
Kwiecień 18, 2017
prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

Spadek – podatki i kwoty wolne od podatku

Po odejściu krewnego, przykładowo męża bądź rodzica, zazwyczaj odbieramy spadek. W pewnych sytuacjach bardzo cieszy on osoby dziedziczące, gdyż wiąże się z niemałymi zyskami. Wówczas musimy zdecydowanie spłacić podatek do właściwego urzędu, bowiem taką rzecz reguluje akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Powinniśmy pamiętać, iż można otrzymać nie tylko pieniądze i nieruchomości, ale również niespłacone pożyczki. W przypadku kiedy matka lub ojciec nie ureguluje ich w trakcie swojego życia, wówczas przechodzą na kolejnych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym bez wątpienia zabezpieczyć, m. in. wyrzekając się spuścizny akceptując adekwatną umowę. Należałoby udać się do dobrego prawnika, który objaśni nam tajniki prawa i zasugeruje, w jaki sposób mamy działać.

Co opodatkowuje urząd skarbowy?

Przedmiotem opodatkowania mogą być między innymi: dziedzictwo zwyczajne, otrzymywanie majątku określonego w testamencie, zachowek (jeśli spadkobierca obecnie jest przeoczony w testamencie), depozyty bankowe (w takim przypadku zmarły krewny musiał złożyć tzw. dyspozycję w razie śmierci), kapitały inwestycyjne, a także pełny majątek mieszczący się za granicą (jednak tu w czasie otwarcia spadku osoba otrzymująca spadek musi obligatoryjnie być obywatelem Polski albo być polskim rezydentem podatkowym).

Trzeba pokryć także podatek w takiej sytuacji, gdy uprawomocni się orzeczenie sądu w sprawie dziedziczenia. Innymi słowy, gdy sąd ustanowi nabycie spadku. Jeżeli angażujemy w takiej sprawie adwokata, wówczas on musi obowiązkowo nam wręczyć postanowienie sądu. Analogicznie jest wówczas, kiedy akt notarialny potwierdzający dziedziczenie zostanie zarejestrowany.

Kwoty zwolnione od podatku

Jest sporo przypadków, w jakich absolutnie nie trzeba płacić podatku od dziedziczenia czy darowizny. W przepisach podaje się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej kwalifikuje się bliska rodzina: partner, matka i ojciec bądź rodzeństwo. Do drugiej przynależą dzieci brata, ciotki albo partnerzy rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się kolejni nabywcy spuścizny. Sumy wolne od podatku są ustalane zgodnie z kategorią, do której należy następca. Dla pierwszej klasy jest to stawka około 10.000 zł, dla drugiej – powyżej 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W sytuacji, kiedy wartość spuścizny w sumie nie przekroczy opisanych powyżej kwot, absolutnie nie musimy dawać dodatkowych załączników do urzędu skarbowego.

Tymczasem, jeśli uzyskamy spadek, którego wartość będzie sporo wyższa niżeli suma nieopodatkowana, wówczas powinniśmy dostarczyć oświadczenie podatkowe. Warto jest wykonać to w urzędzie znajdującym się w obszarze zamieszkania spadkobiercy w przeciągu jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia orzeczenia sądu. Zaraz potem otrzymamy konkretną decyzję urzędu o wysokości podatku, który musimy zapłacić w czasie dwóch tygodni. Podatek waha się w obrębie od paru do kilkunastu procent i zależy od przyporządkowania do wybranej klasy podatkowej.

Czym jest zrzeczenie się spadku?

Jednomyślnie z prawem każdy spadkobierca ma możliwość odstąpienia od dziedziczenia spuścizny, przykładowo w sytuacji, gdy po zmarłym małżonku pozostają jakiekolwiek długi. Wedle kodeksu cywilnego (art. 1048) następca niekiedy może zatwierdzić ugodę z ewentualnym spadkodawcą, w jakiej zrzeka się przejęcia majątku. Wskazaną deklarację należy podpisać przed otwarciem spadku oraz jest ona wykonywana w przypadku śmierci spadkodawcy. Ugodę powinniśmy obowiązkowo ustanowić u rejenta, bowiem w innym przypadku nie będzie nigdzie uznawana.

Należałoby wspomnieć, że jednym z nadrzędnych efektów odstąpienia od dziedziczenia jest pełne odłączenie z dziedziczenia dzieci, wnuków i pozostałych bliskich. W ogóle nie można również w tej sytuacji odebrać zachowku.

Po zrezygnowaniu z przejęcia dóbr można wnioskować o wznowienie tegoż prawa w dwóch okolicznościach:

1. Testator wprowadza nas w testamencie – tu wcale nie chodzi o nabywanie spadku z mocy ustawy, tylko o dziedziczenie z ramienia testamentu.

2. Można iść po raz drugi do rejenta oraz zawrzeć umowę o przywrócenie prawa do dziedziczenia.

Czy mam prawo do zachowku?

Każdy z nas posiada zezwolenie do spisania testamentu oraz odłączenia z niego pewnych członków rodziny, np. takich, którzy nigdy nie interesowali się naszym losem. Poza tym jedyną osobą włączoną do testamentu może być ktoś spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, współmałżonkom i rodzicielom, którzy:

  • Ogólnie rzecz ujmując nie byli w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Absolutnie nie odstąpili od majątku
  • Nie zakwestionowali spadku
  • Nie byli wzięci za nieetycznych
  • W przypadku małżonka – jeżeli nie doszło sądowego zakończenia związku z winy ewentualnego następcy

Jeśli zajął Cię niniejszy tekst, wejdź w link po prawej stronie – Prawnik Toruń – a znajdziesz o wiele więcej informacji, np. porady prawne.

Komentarze są wyłączone.