Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku
Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi
Kwiecień 16, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Jak wygląda praca w księgowości?
Kwiecień 21, 2017
prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

W jaki sposób można odzyskać alimenty?

Jeżeli od około dwóch miesięcy na rachunku rozliczeniowym nie zostały uwzględnione alimenty na dziecko, mamy szansę zrobić adekwatne kroki, żeby je odzyskać. Niestety zazwyczaj przeróżne okoliczności odkrywają jak jest to długotrwałe i ile można zarazem mieć niespokojnych dni. W sytuacji potwierdzenia porozumienia fundusze muszą zawsze przychodzić regularnie. Natomiast w przypadku orzeczenia sądu – zwyczajnie nie tak się to odbywa. Niedługo po rozwodzie byli partnerzy niejednokrotnie nie chcą ze sobą mieć żadnego kontaktu, oraz bywa także tak, iż były małżonek zmienia adres, np. opuszcza kraj. Odczuwają to bardzo oboje i dziecko, jakie musi obowiązkowo mieć zapewnione godne warunki utrzymania. Alimenty absolutnie nie są „wynalazkiem”, przy użyciu którego mamy szansę zaspokajać subiektywne zachcianki. Są poświęcone oczywiście dla dziecka. Ono jest bezpośrednim odbiorcą takich zasobów finansowych nawet wówczas, jeżeli świadomie nimi nie dysponuje. Jak na przykład zadziałać w sytuacji, gdy przez cztery miesiące przyszło parę groszy z tytułu alimentów na małe dziecko?

Na wstępie musimy omówić to z byłym partnerem, nawet jeśli jest to szczególnie dokuczliwe. Objaśnienie podstaw „z miejsca” zapewnia perspektywę obrania dalszej drogi. Jeżeli to bynajmniej nie wpływa na sprawę, spotykamy się z agresją bądź ciszą, możemy wynająć doświadczonego adwokata, który „zaopiekuje się” naszą sprawą uwzględniając wszystkie drobiazgi. Musi to być przyjacielska osoba, a mianowicie taka która wstawi się za nami, będzie wspomagać w każdej chwili oraz wyłoży wszystkie wieloznaczności prawne.

W jakiej sytuacji można skontaktować się z komornikiem?

Jesteśmy w stanie otwarcie wyselekcjonować komornika, u którego pozostawimy wniosek egzekucyjny. Właściwie należy kierować się miejscem kancelarii oraz liczebnością zainteresowanych, których komornik musi obsłużyć w tzw. „obszarze”. O szczegóły mamy szansę zapytać własnego prawnika, który sprawdzi, jakie pracownie będą umiały produktywnie przystąpić do zagarnięcia nieruchomości… i są najbliżej dłużnika. Należałoby podać wszelkie informacje, które posiadamy o ówczesnym partnerze – oznaczenia kont w bankach, numery tablic rejestracyjnych, informacje o kosztownych rzeczach, adres ostatniego pobytu, NIP i informacje w sprawie posiadanych nieruchomości. Mówiąc w skrócie, jeżeli dokładnie wiemy, iż były partner posiada jakiś majątek (często ten skrupulatnie ukrywany), musimy wszystko zgłosić.

Nieskuteczna egzekucja nie jest zgodna z tym, iż nie mamy aktualnie żadnych sposobności na zabranie należących się zasobów finansowych. W wypadku, kiedy spełniamy założenia dochodowe, możemy starać się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja bezproduktywna to inaczej mówiąc nieotrzymanie alimentów na małe dziecko przez dwa miesiące. „Z urzędu” będą podjęte należyte działania wobec zadłużonego. Na początku dłużnik będzie poproszony na potrzeby usprawiedliwienia sprawy. Musi gruntownie zrelacjonować swoją sytuację życiową i zawodową, przykładowo motywy niepłacenia alimentów. Jednocześnie będzie od niego żądane złożenie zeznania majątkowego.

Jeśli zdarzy się sytuacja, gdy były partner nie ma pracy bądź na darmo poszukuje zajęcia, musi wpisać się jako osoba niepracująca w Urzędzie Pracy. Musi też uznać propozycję pracy, gdyż w przeciwnym przypadku zostanie uznany za „uchylającego się od zobowiązania alimentacyjnego”. Jeżeli założył firmę, która przynosi same straty, także musi zapisać się w urzędzie, jednakże teraz już jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były mąż realizuje wszystkie te czynności (a mianowicie „kooperuje”), niestety nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, gdy środków finansowych stale nie ma. Zasadnicze operacje wdraża się w takich okolicznościach, jeżeli przez minione pół roku nie spłacił on więcej niż 50 procent alimentów.

W jakich sytuacjach dłużnik jest ścigany?

Gdy były małżonek permanentnie unika pokrywania alimentów na niepełnoletnie dziecko, w końcu jest trasatem poszukiwany przez Policję. W tej sytuacji należy złożyć kwestionariusz o poszukiwanie za przestępstwo z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tutaj po prostu o „nieprzerwaną niealimentację”, a mianowicie okoliczności, gdzie były małżonek bynajmniej nie chce uiszczać, alimentów, bo „ma taki kaprys” oraz w sumie nie ma równocześnie żadnych logicznych kontrargumentów (szczegółowe informacje powinien wytłumaczyć nam nasz prawnik). Prócz tego powinniśmy oddać prośbę do starosty, aby zarekwirowano prawo jazdy takiemu „delikwentowi” oraz zapisano go do rejestru dłużników. Mówiąc w skrócie nie będzie miał szansy otrzymać żadnego pożyczki z banku, prócz rozpowszechnionych chwilówek online bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli dowiedzieliśmy się, że dłużnik na pewno posiadał dorobek, jednakże podarował go dowolnemu członkowi rodziny, w takiej sytuacji jesteśmy w stanie złożyć należny pozew: skargę pauliańską (o jakiej mówi prawo cywilne) bądź oznajmienie o popełnieniu przewinienia, które ma za cel blokować zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Powinniśmy również wnosić o „alimenty od dziadków”, w przypadku kiedy on nie jest zupełnie w stanie ich uiszczać.

Jeśli zamierzasz dowiedzieć się więcej, kliknij w link po prawej stronie – Adwokat Toruń

Komentarze są wyłączone.