Adwokat radzi – nie spłacaj przedawnionych długów

filmowanie dronem toruń filmy z drona filmowanie dronem cennik
Usługi filmowania dronem
25 kwietnia, 2017
dj na wesele dj na wesela bydgoszcz wodzirej konferansjer
Wesele bez alkoholu – oczywiście ze znanym DJ-em
30 kwietnia, 2017
kancelaria adwokacka bydgoszcz prawnik usługi adwokat kancelaria

kancelaria adwokacka bydgoszcz prawnik usługi adwokat kancelaria

Jak działają firmy windykacyjne?

Znaczna liczba placówek windykacyjnych jest zarządzana poprzez osoby, które skończyły studia z zakresu prawa ogólnego, jednak nie mają aplikacji. Więc mają strzępkową wiedzę z zagadnień polskiego prawa cywilnego. Dochodzenie wielorakiego charakteru wierzytelności wymaga pełniejszego zaangażowania i umiejętności, którego niestety nie da się otrzymać przy użyciu innych rozwiązań, jak na stażu w kancelarii u „dojrzalszych” kolegów po fachu. W tym miejscu nieodzowny jest adwokat, który oczywiście będzie zdawać sobie sprawę, jakie kroki warto jest przedsięwziąć. Placówki windykujące długi często nie dostają dodatkowej „przedpłaty” i wyrażają zgodę głównie na procent od „ściągniętej” wierzytelności. Zwykle jest to od 20% do plus minus 50% całkowitej kwoty. To niewątpliwie fakty dotyczące Interesantów. Oni wcale nie muszą naprawdę robić żadnych kroków, poza oczekiwaniem na spłatę części zadłużenia poprzez powyższą firmę. Zaś co w owym czasie ma miejsce z wierzycielem?

Nierzetelne firmy, czyli tysiące wezwań do zapłaty

Należy w aktualnym miejscu rozróżnić dwie sytuacje: gdy jakaś osoba dopiero co stała się wierzycielem i długi przedawnione, których w ogóle nie należy płacić. W pierwszej sytuacji dłużnik musi obligatoryjnie pokryć niespłacone zobowiązania pod rygorem sprawy w sądzie, wydania werdyktu, odebrania wszelkich ruchomości i nieruchomości przez komornika oraz w rezultacie opłacenia wiele większej kwoty aniżeli pierwotna. Jeżeli chodzi o wierzytelności przedawnione, wtedy wcale nie trzeba płacić zadłużenia – taką wskazówkę dostaniemy od dowolnego prawnika. Niestety spora liczba placówek dochodzących zwrotu długów nie zabiega już o spłacenie opisanego długu, lecz terroryzuje trasatów złymi konsekwencjami ich niespłacenia. Realizują to przy pomocy listów, które raz po raz wpadają do skrzynki na korespondencję, kilku takich samych wiadomości e-mail oraz uciążliwych telefonów z numerów zastrzeżonych. Zazwyczaj dokumenty są sformułowane w taki sposób, ażeby trasat wpadł na to, że rzeczywiście musi coś zapłacić. Sporo w nich niejasnych dla „zwykłego zjadacza chleba” wyrażeń typu „fundusz niestandaryzowany” i „fundusz sekurytyzacyjny”. Co faktycznie w takiej okoliczności musimy zrobić?

Tylko aktualne długi musimy spłacać

Wtedy musimy otrzymać pozew o uiszczenie długu z sądu (o ile zadłużenia w ostatnim czasie nie zapłaciliśmy). Jakiegokolwiek zawiadomienia z sądu nie powinniśmy lekceważyć, gdyż po jakimś okresie (zatwierdzenie) ma ono moc wykonawczą. Jeśli informacje zawarte w pozwie są niepoprawne lub dołożono do pozwu nieautentyczne załączniki – tym bardziej trzeba zareagować. Trasat ma podstawę, aby się bronić, np. kiedy doszło do przedawnienia zadłużeń. W takiej sytuacji należałoby zaczerpnąć z pomocy prawnej lub iść do dowolnej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, jaka wyjaśni nam, które ruchy będą najodpowiedniejsze. Cesjonariusz, jaki dochodzi swych należności, posiada obowiązek ująć w trakcie rozprawy dowody, przykładowo odnotowany mandat za przejście obok pasów dla pieszych.

Prosta sytuacja z długami przedawnionymi

Placówki dochodzące wierzytelności nie posiadają w ogóle żadnych zezwoleń. Ma je sąd, egzekutor, adwokat – jednakże nie instytucja zajmująca się inkasowaniem przedawnionych zadłużeń. Jeżeli więc otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty od omawianego podmiotu, nie wolno realizować takich ruchów:

1. Mówiąc w skrócie nie możemy odpisywać na pisma, e-maile oraz odbierać telefonu, bo będzie to równoznaczne z występowaniem zadłużenia (którego w ogóle nie musimy uiszczać)

2. W przypadku kiedy owa placówka łączy się telefonicznie, powinniśmy mieć świadomość, iż całkowita dyskusja będzie nagrana – i to w dużej części przypadków może głównie negatywnie wpływać na naszą sprawę. Absolutnie nie dawajmy się nagrywać, wcale nie wchodźmy w jakiekolwiek dyskusje z windykatorami z call center. Najzwyczajniej w świecie skończmy połączenie, w szczególności jeśli nie uwidacznia się nam numer telefonu.

3. Mówiąc w skrócie nie dajmy się nękać! W przypadku starych zadłużeń nigdy nie wysyłajmy zaświadczeń odwoławczych, próśb oddawania długu w składkach ratalnych, oferty zawieszenia okresu zwrotu zadłużenia itd. Absolutnie nie dajmy się także nabrać na proces pojednawczy, a mianowicie „promocje” i „rabaty” dotyczące niefunkcjonujących od dawna zadłużeń.

4. Po prostu nie wpłacajmy jakiejkolwiek kwoty na rachunek bankowy instytucji windykacyjnej, chociażby jednej złotówki. Bowiem wkrótce zadziała cała machina dochodzenia wierzytelności. Opłacenie choćby wyjątkowo małej ilości pieniędzy jest tożsame z tym, że wierzytelność respektujemy.

5. Jeśli wyjęliśmy ze skrzynki niejasne pismo, idźmy po pomoc do adwokata, który wyklaruje nam oddzielne jego elementy.

Musimy także mieć na uwadze o tym, że zadłużenia przestarzałe możemy spłacić dobrowolnie. Fundusze nie znajdą się jednak na rachunku rozliczeniowym autentycznego kredytora, lecz jednostki, jaka powyższy dług w późniejszym czasie kupiła. Trzeba w takim przypadku zadać sobie kluczowe pytanie: czy tak należy robić? Uiszczenie prawdziwemu kredytorowi nieprawomocnego długu posiada sens, jednakże płacenie spółkom, które od siebie wzajemnie odkupują zadłużenia i liczą na duży interes – najprawdopodobniej nie. Szczególnie, że większość dopuszcza się nadwyrężenia polskiego prawa.

Jeżeli zaintrygował Cię ten materiał i pragniesz ujrzeć, w jaki sposób prezentuje się fachowa strona www prawnika, możesz kliknąć tutaj – Kancelaria adwokacka Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.