Projektowanie ogrodów Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Mapy do celów projektowych
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
15 sierpnia, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Nim ogród stanie się wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie pięknych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani za dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać ogród. Należy zebrać wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pomoże sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta i czy musi być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Warto pomyśleć o tym, jak złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, bramy i furtek, a także dróg, które połączą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Warto pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, która posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To właśnie projektant pomoże właściwie dopasować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.