Projektowanie ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie pięknym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie wspaniałych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o podstawy i zacząć projektowanie ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta i czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Warto zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Warto pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale również, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą stać się dobre książki, portale internetowe lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do idei klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.