Instalacje nawadniania ogrodów

Fryzjer – szukamy dobrego fryzjera
19 listopada, 2019
Korony na implantach – Toruń
26 sierpnia, 2020

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Kiedy ważne jest dla nas to, by ogród ładnie wyglądał, głównym elementem, który utrzyma go w okazałym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety zwykłe sposoby podlewania nie dość, że zabierają dużo czasu oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często przyjmuje się, że podobnie jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o konieczności podlania ogrodu, ale także mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – używanie zwyczajnej konewki pobiera niezwykle dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w bardzo małym ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To znacznie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz ciągłego dodawania wody. Do ręcznego podlewania możemy przyłączyć pistolet, który pozwala na regulację ciśnienia wody, a także zamknięcie wody bez potrzeby zakręcania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż oraz które także ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zmniejszają wkład pracy.

Jeżeli jednak zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej zakupić system nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny sterownik elektroniczny zakładany na kran, który umożliwia automatycznie włączanie momentu zraszania. Wadą tego rowiązania są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. rozprowadzenie obszernego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale też w niewielkich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda zaangażowania w postaci rozplanowania oraz montażu pełnego systemu. Zazwyczaj system zakopywany jest pod ziemią. Konieczne jest zainstalowanie programatora, rur rozlewających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w formie zaworów, a także zraszaczy, które będą odpowiadały do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być zainstalowany przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród ogrodowych zraszaczy wyróżniamy parę różnych typów, które można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Spisują się one bardzo dobrze jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo popularne z uwago na to, że ich bazową zaletą jest równe nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, a ich podstawową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod powierzchnią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – głównie sprawdzają się, dlatego że mogą zostać wyregulowane w zakresie 360o. Wspaniale przydadzą się w podlewaniu trawy i posiadają sporo funkcji oraz są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Szczególnie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą tworzeniu maleńkiej mgiełki, dlatego sprawdzą się w przypadku roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Najczęściej stosowane są przy podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą najlepsze do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto to system całkowicie ekonomiczny, ze względu na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące składają się z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie nawadniają rośliny dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość łatwiej instalacji oraz wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze głównie w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Komentarze są wyłączone.