Radiologia dentystyczna

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do domu i biura – Montaż Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020

Prześwietlenie RTG u dentysty

Radiologia w gabinecie dentystycznym służy tak naprawdę celnej diagnozie problemu. Dentyści przeprowadzają radiologiczne, by mogli zdobyć obszerne informacje dotyczące położenia i stanu zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj dzięki temu następuje dostrzeżenie dolegliwości, niewidocznych, w czasie zwyczajnego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to po prostu RTG zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że drobiazgowo pokazuje pojedyncze zęby, a to ułatwia dentyście diagnozę. Z kolei rentgen zębów zewnątrzustne pokazuje pełen komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne pokazuje ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, boczne, które odtwarza obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań rentgenowskich w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty wykonuje się dla wielu działów stomatologii. Zazwyczaj, fachowego skorzystania z rentgena, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów przynosi efekty diagnozowaniu chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG zaliczają się również jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują wcześniejszego oznaczenia położenia zębów. Dzięki temu stomatolog ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak wielką dziurę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, należy wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi oraz doznał urazu szczęki lub zębów, stomatolog także kieruje go na podjęcie radiologicznych badań. Rentgen zębów unaocznia  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a ponadto jest niezbędnym krokiem w diagnostyce nowotworów.

Najczęściej stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po zakończeniu leczenia, żeby ocenić jego skuteczność.

Na czym polega RTG zębów u dentysty?

Obecnie przeważnie w gabinetach dentystycznych realizuje się badania RTG na miejscu na jednym spotkaniu w czasie wizyty. To spore uproszczenie dla pacjentów, ponieważ nie muszą umawiać się na nową wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Wbrew obawom wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie oczekuje od pacjenta przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak jak zazwyczaj zjeść posiłek, wypić i zarzyć swoje lekarstwa.

Jedynym przygotowaniem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest pozbycie się wszelkich przedmiotów z metalu z obszaru twarzy i szyi. Co oznacza, że na RTG u dentysty należy przyjść bez biżuterii i spinek, a tuż przed badaniem należy ściągnąć okulary, protezy oraz słuchowy aparat.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty trwa zaledwie kilka sekund, tym bardziej, że obecnie przy rozwoju technologicznej, najczęściej jest to już RTG cyfrowe. Warto dodać, że stomatolog, który wykonuje RTG przedstawia pacjentowi szczegóły oraz informuje go o poszczególnych etapach przeprowadzanego badania.

Prześwietlenia RTG wywołują obawy, pod względem promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, ma negatywne skutki, ale nie trzeba się martwić, ponieważ w czasie wykonywania zdjęcia RTG zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało pochłania bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent ubiera specjalny ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG zbyt często, najlepiej nie częściej niż co pół roku, dlatego należy przypomnieć sobie, kiedy robiło się je ostatnio. Zdjęć RTG muszą omijać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają je mieć przeprowadzone dla dentysty czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest absolutnie konieczne lepiej, aby ciężarna odpuściła badania.

Plusy cyfrowego RTG w stomatologii.

Z racji tego, że RTG zębów da się zrobić w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, dobrze znaleźć plusy takiego rozwiązania. Do tej pory rolę nośnika prześwietlenia miała klisza, która zwykle wymagała znaczną ilość miejsca i mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, ponieważ pliki można zostawić w pamięci komputera. To ważna zaleta, ponieważ pozwala ona na przesłanie obrazu zdjęcia RTG w dowolne miejsce, bez konieczności wożenia całkowitej dokumentacji radiologicznej. Stomatolog może spojrzeć na nie i dowolnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest znacznie wytrzymalsze, bo trudno je zniszczyć.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Komentarze są wyłączone.