Optymalizacja witryn internetowych

E-sklep zaprojektowany przez WordPress
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Elektroniczna księgowość
21 września, 2020

WordPress zapewnia sporo możliwości pod względem tworzenia witryn WWW, ich budowania i prowadzenia. Dzięki opcjom WordPressa powstają strony, które da się bez problemu rozwijać również ze względu na pozycjonowanie. By optymalizacja witryny WWW na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po narzędzia i wtyczki stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem bardzo korzystnym do optymalizacji witryn WWW jest stworzony przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie w głównej mierze sprawdza czas, którego potrzebuje przeglądarka, by w zupełności załadować stronę . Na bazie danych Google ocenia witrynę w skali 0-100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak mała wartość punktowa może wywołać jej zaniżenie. To co istotne w tym narzędziu, to kompletna analiza analiza danych, które wpływają na taki lub inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, które elementy potrzebują naprawy. Między innymi należy pomniejszać rozmiary grafik, usuwać elementy blokujące renderowanie, wyrzucać nieużywane kody CSS, JavaScript lub wtyczki.

Google Lighthouse

Dobrze rozwiniętym narzędziem optymalizacji witryn na WordPress jest również narzędzie Google Lighthouse, umieszczone w przeglądarce. Funkcjonuje w sposób zbliżony do Page Speed Insight, jednak jest nieco bardziej funkcjonalne, ze względu na obecność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Ocenia stronę WWW ze względu na jej działanie. Określa między innymi czas ładowania witryny, wykrywa niepotrzebne kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy niezbędne do poprawy, by poprawić wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym obszarze istotne jest dostosowanie do użytkownika. Oceniane są np. opisy alternatywne, przystępność języka i poprawna struktura.

Następny parametr – best practices – ocenia opcje witryny internetowej z myślą o użytkownikach. Dla przykładu określa możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, sprawy techniczne jak poprawne rozmiary wyświetlanych grafik oraz właściwe zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse sprawdza stronę WWW też pod względem SEO. Weryfikuje między innymi wykorzystanie opisów meta lub atrybutu alt dołączanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli Progressive Web App (PWA) została stworzona, by oceniać, czy strona internetowa zawiera funkcję aplikacji offline i czy dobrze działa w formie mobilnej. Tak dokładny audyt pokazuje niedociągnięcia, które trzeba zmienić dla dobrej optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse skupia się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najważniejszej weryfikacji podlega czas ładowania strony oraz metoda pokazania jej na komórkach. Test My Site produkuje ścisły raport pokazujący co trzeba zmienić. Między innymi odnajduje zasoby utrudniające renderowanie, wydajność JavaScript, a także podpowiada wyłączenie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja pokazuje także ulepszenia, które pomogą dopasować witrynę do wymagań użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej z każdego miejsca. Test My Site with Google pokazuje także usprawnienia związane z takimi działaniami, jak szybka rejestracja, logowanie oraz płatności. Google oferuje szeroki zakres narzędzi wskazujących najważniejsze usprawnienia pozytywnie oddziałujące na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki optymalizacji witryn na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn www na Wordpresie da się wykorzystać także przygotowane w tym kierunku wtyczki. Logując się do WordPressa uzyskuje się dostęp do darmowych i płatnych wtyczek, które zawierają sporo ciekawych dodatków, wzbogacających witryny internetowe. Wtyczki związane z optymalizacją mają za zadanie dodawanie usprawnień, które oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę eliminowane są niepotrzebne znaki w kodzie HTML. Za jej pomocą możliwa jest także optymalizacja obrazów i czcionek. Co więcej wtyczka Autoptimize przekłada skrypty w stopkę, w ten sposób pomniejsza czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka sprawdza strony, podstrony, wpisy itp. pod względem poprawności SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta danych oraz parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych poszczególnych elementów, a ponadto wtyczka pokazuje poprawnie przygotowane elementy i takie, które trzeba zmienić w treści, by osiągnąć jak najwyższe efekty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania witryny. Za sprawą generowanych reguł usprawnia wydajność witryny dzięki czemu wyświetla się ona o wiele szybciej. Zarządza tworzeniem pamięci podręcznej (cache), jej czyszczeniem i na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. Tą metodą przeglądarka zachowuje pliki statyczne w trakcie pierwszego wyświetlenia strony, a przy kolejnych razach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Komentarze są wyłączone.