E-sklep zaprojektowany przez WordPress

Okna energooszczędne Toruń
17 września, 2020
Optymalizacja witryn internetowych
17 września, 2020

WordPress, jako od dawna jedna z największych i często używanych platform do tworzenia witryn WWW posiada też dodatkową zaletę. Najciekawsze dodatki udostępniane są we wtyczkach, a dzięki wtyczce WooCommerce to też dobre narzędzie do stworzenia e-sklepu. Dzięki temu, że WordPress pracuje w oparciu o własny CMS, czyli system zarządzania treścią, jest prosty we współpracy dla użytkowników i umożliwia projektowanie sklepów i stron internetowych bez konieczności wykorzystania zaawansowanej wiedzy programistycznej.

WooCommerce jest w pełni połączoną z WordPressem wtyczką, która przebudowuje witrynę na WordPressie w profesjonalny sklep internetowy. Jej obsługa, szczególnie że jest też po polsku, jest w sumie łatwa i daje dużo możliwości. Za jej pomocą można uzupełniać produkty, ich opisy oraz parametry, zdjęcia, ceny, a nawet dostępność w magazynie. Natomiast osoby korzystające ze sklepu zyskują funkcję koszyka i w szybki i bezpieczny sposób mogą dokonać zakupu.

Z jakiego powodu warto stworzyć sklep poprzez WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce została przygotowana ze względu na użytkowników WordPressa, co oznacza, że jest dostosowana do jego potrzeb, a jej instalacja jest łatwa. Co więcej duża liczba szablonów i motywów jest w pełni kompatybilnych z WooCommerce, a więc graficzna oprawa, elementy układu czy działanie sklepu na WordPressie jest nietrudne do ulepszania. Wszystko, czego potrzeba to niewielki zakres wiedzy i wyobraźni, aby zbudować sklep dopasowany do potrzeb, a przy tym estetyczny i przyjazny dla użytkowników.

Co szczególnie ważne, zakładając sklep internetowy w oparciu o WooCommerce posiada się pełną kontrolę nad całym sklepem. To odznacza WooCommerce w zestawieniu do sklepów abonamentowych, to bezproblemowe  modyfikacje wyglądu i funkcjonalności sklepu, przy pomocy specjalistów. Internetowe sklepy na WordPressie są tak popularne, że w celu rozwiązania kłopotu można nie tylko sięgnąć po wsparcie specjalizujących się firm, ale też szukać na grupach, na forach czy blogach wsparcia fachowców i osób, jakie wcześniej poradziły sobie z podobnym problemem.

Pozytywem WooCommerce jest także to, że zawiera szeroki zakres rozbudowanych dodatków. Powodzenie e-sklepów na WordPressie przekłada się na to, że developerzy bezustannie projektują osobne wtyczki i dodatki dopasowane do WooCommerce. To sprawia, że kiedy sklep wymaga jakiejś funkcjonalności, zwykle wystarczy sprawdzić gotowe wtyczki i bardzo możliwe jest to, że odpowiadające na potrzebę do pracy poszukiwane rozszerzenie jest dostępne od dawna. Oprócz tego WooCommerce często modyfikuje konflikty pomiędzy dodatkami i szablonami w czasie aktualizacji.

Uruchomienie e-sklepu za pomocą WooCommerce i WordPress

Zainstalowanie WooCommerce do WordPressa jest całkowicie proste. Wszystkim, co trzeba zrobić to w sekcji wtyczek odnaleźć WooCommerce. Po dodaniu wtyczki, w pasku administratora pokazują się nowe funkcje, dzięki którym możliwe jest uzupełnianie produktów, zarządzanie zamówieniami czy płatnościami oraz przechowywanie danych o klientach. Poza tym dostępne są np. raporty, statystyki i analizy sprzedaży.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie opcje WooCommerce są zupełnie darmowe. Choć nieodpłatna wersja oferuje wiele, niektóre dość ważne w sklepie internetowym funkcje mogą łączyć się z kosztem. Dla przykładu płatne rozszerzenia dotyczą możliwości płatności online, współpracy z kurierami, sklepami portali społecznościowych (np. sklep na Facebooku), Allegro, czy rozwiniętych funkcji promocji oraz opinii. Część płatnych rozszerzeń zawiera bezpłatną wersję, chociaż może być tak, że do najwydajniejszego funkcjonowania sklepu na WordPressie najlepsza będzie wtyczka płatna.

Wsparcie i bezpieczeństwo sklepu na WordPressie

Bezpieczeństwo e-sklepu to istotna kwestia. Sam WordPress oraz WooCommerce są stale ulepszane przez twórców, z powodu czego są oceniane jako narzędzia bezpieczne. Kłopotem mogą być jednak inne wtyczki, jakie nie zawsze są całkowicie kompatybilne, przez co mogą w pewnym stopniu tworzyć dojście do witryny. Z tego powodu, warto wybierać umiarkowaną ilość rozszerzeń, przede wszystkim tych najbardziej potrzebnych do prowadzenia sklepu. By zagwarantować bezpieczeństwo e-sklepu w oparciu o WordPress i WooCommerce najlepiej stale aktualizować wotywy i wtyczki. Aktualizacje z reguły skierowane są na usuwanie luk i błędów. Poza tym dojście do panelu administracyjnego oraz serwera FTP powinien posiadać głównie właściciel sklepu i np. administratorzy wsparcia technicznego. Ponadto hasła powinny być zawsze wysoko skomplikowane, aby zapewniały większe bezpieczeństwo e-sklepu.

Warto także wybrać solidny hosting z tworzeniem kopii danych oraz wsparcie fachowców. Wsparcie techniczne może okazać się nieoceniona, jeśli pojawi się problem, z którym ciężko będzie poradzić sobie samemu. Obok współpracy z profesjonalną firmą, która trudni się wsparciem technicznym w zakresie WordPressa, wiele opracowań kłopotów znajduje się na blogach internetowych albo na grupach. Czasami wystarczy zadać pytanie i czekać na odpowiedź. Jeżeli jednak kłopot wymaga szybkiej naprawy, lepiej zwrócić się po pomoc ekspertów.

Sklepy internetoweBlackSoft sklepy internetowe

Komentarze są wyłączone.