Jak wygląda praca w księgowości?

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
Kwiecień 18, 2017
strzyżenie na gorąco gorące nożyczki Fryzjer Górny Studio fryzur Toruń
Strzyżenie na gorąco? Tylko u sprawdzonego stylisty fryzur!
Kwiecień 21, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy warto zostać księgową?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom wiąże się z wytężonym zapisywaniem tęgich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i pochyloną nad małym liczydełkiem oraz trudnymi obliczeniami oraz niezbyt obfitym wynagrodzeniem Niewątpliwie taki charakterystyczny obrazek pasuje raczej do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. W zasadzie księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, ręcznie w ogóle nie tworzy jakichkolwiek przekazów oraz nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w dużej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym działem w każdej instytucji, choćby w takiej sytuacji, gdy jest realizowana zdalnie oraz w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w oddzielnym pomieszczeniu. Do jej nadrzędnych powinności włącza się: prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, sprawdzanie statystyk, wpisywanie informacji do systemu rachunkowego, zliczanie zobowiązań głównie dla wielorakich instytucji, np. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma szansę jednocześnie z pozyskiwaniem kompetencji ubiegać się o awans w przedsiębiorstwie. Bez cienia wątpliwości najlepszą funkcją jest posada głównej księgowej, która weryfikuje ruch zasobów finansowych w firmie. Dodatkowo zajmuje się rzeczami oficjalnymi, zarządza pracownikami i ma pod opieką rozrost własnego działu.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę również utworzyć swoją działalność gospodarczą, więc rozwijać własne biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Kontrahentów. W tym miejscu aczkolwiek nieunikniona jest aprobata Ministra Finansów – należy udokumentować doświadczenie w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (natychmiast po zrealizowaniu wybranych studiów). Żeby zdobyć zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Jak zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie bezproblemowe. Trzeba koniecznie rozumieć wszystkie akty, równocześnie z takimi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa powinna posiadać zatem dokładną wiedzę, bowiem jest odpowiedzialna za pieniądze przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku pożądane jest zakończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na niektórych uczelniach mogą się trochę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi tutaj o przedstawienie stopnia magistra, lecz o konieczną wiedzę. Zaś takiej wcale nie da się zdobyć na pozostałych specjalnościach. Później księgowa jest zobowiązana odebrać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy pragnie, m. in. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają możliwość ubiegać się osoby mające praktyczne umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji wyuczonych, musi mieć też zdolności „wrodzone”, m. in. perfekcję i obowiązkowość w wypełnianiu wszystkich zobowiązań. Jeden mankament w księgach może mieć tragiczne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore firmy (w jakich stykamy się z olbrzymim transferem pieniędzy), ale także mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa powinna zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z obszaru wykonywania księgi dochodów oraz rozchodów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej rachunkowości, kadr i płac, sporządzania deklaracji podatkowych, jak i tworzenia zestawień, przykładowo dla GUS. Dobrze jest pamiętać, że zobowiązaniem osoby zatrudnionej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności. Inaczej mówiąc, wykształcenie jest w takim razie koniecznym warunkiem do wykonywania niniejszego zawodu, zaś doświadczenie tym, czym mamy możliwość pozyskać sporą liczbę Odbiorców.

W ostatnim czasie niezwykle atrakcyjna stała się „księgowość online” bądź pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takim przypadku Klienci w ogóle nie muszą opuszczać domu czy firmy, aby ich sprawy zostały dobrze załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się w ustalonym miejscu oraz zabiera wszelakie materiały do rozliczeń. Może też pozostać w firmie, której pomaga oraz tam na miejscu uporządkować dokumenty.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Samodzielna firma jest wspaniałym rozwiązaniem dla księgowych, jakie od wielu lat działają w tej specjalizacji i w zasadzie nie zamierzają obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Założenie biura rachunkowego jest połączone jednakże z wieloma postulatami, m.in. wysokimi wkładami finansowymi. Koszt otwarcia oddzielnego biura rachunkowego zależy głównie od rejonu, w którym miałoby ono się mieścić. W sercu miasta wynajęcie lokum na biuro będzie dużo kosztowniejsze aniżeli na pograniczach. Trzeba wiedzieć, że przeważającą część papierów można bezproblemowo załatwić drogą internetową. Zatem mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest jak najbardziej interesującym wyjściem, szczególnie, kiedy świeżo zapoczątkowujemy przygodę z własną działalnością. Do utworzenia firmy księgowej nieodzowne są: zarejestrowanie swej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie możemy wyznaczać Klientom przypadkowym cen, przykładowo takich, które znajdzie się w taryfikatorach innych firm. Cennik jest zdeterminowany paroma rzeczami: pozycją firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz charakterem usług. Prowadzenie pełnej rachunkowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Zazwyczaj przygotowuje się podział na ilość rachunków.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w link tu – Biuro rachunkowe Toruń

Komentarze są wyłączone.