Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki przez internet
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik -sprawy rodzinne
2 września, 2020

Księgowość dużej liczbie osób wiąże się ze żmudnym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad małym liczydełkiem oraz skomplikowanymi przeliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Oczywiście ów charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji prawdziwej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, ręcznie w sumie nie konstruuje dodatkowych dokumentów oraz nie zarabia skromnie (najbardziej jako główna księgowa w renomowanej firmie).

„Buchalteria” jest najistotniejszym obszarem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wówczas, gdy jest prowadzona zdalnie oraz w związku z tym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wydzielonym pomieszczeniu. Do jej głównych funkcji trzeba zaliczyć: prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, sprawdzanie informacji, notowanie informacji do systemu księgowego, przeliczanie należności przede wszystkim dla przeróżnych instytucji, np. ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję równocześnie z pozyskiwaniem zdolności ubiegać się o lepszą posadę w firmie. Z pewnością najatrakcyjniejszą posadą jest posada głównej księgowej, która kontroluje ruch zasobów finansowych w firmie. Prócz tego zajmuje się sprawami urzędowymi, kieruje pomocnikami oraz dba o rozwój własnego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jeszcze założyć swoją działalność gospodarczą, a więc utrzymywać swoje biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Odbiorców. W tym przypadku jednakże wskazana jest aprobata Ministra Finansów – należy udokumentować wyspecjalizowanie w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (w krótkim czasie po zrealizowaniu określonych studiów). Ażeby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, w ogóle nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie oczywiste. Powinniśmy zdecydowanie opanować wszystkie regulaminy, jednocześnie z takimi, jakie są od kilku dni aktualne. Księgowa powinna posiadać w takiej sytuacji wszechstronną wiedzę, bo jest odpowiedzialna za pieniądze firmy. W przytoczonym przypadku potrzebne jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (profile na niektórych uczelniach potrafią się odrobinę od siebie różnić). W ogóle nie chodzi w tym przypadku o zaprezentowanie tytułu magistra, ale o należytą wiedzę. A tej w sumie nie możemy otrzymać na pozostałych specjalizacjach. W odpowiednim czasie księgowa powinna nabyć certyfikat księgowego, jeżeli zamierza, np. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mogą ubiegać się osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności nabytych, powinna posiadać również kompetencje „wrodzone”, np. staranność oraz solidność w wypełnianiu jakichkolwiek zadań. Pojedynczy mankament w obliczeniach w niektórych przypadkach może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (gdzie mamy kontakt z olbrzymim obiegiem pieniędzy), lecz także mniejsze oraz osoby indywidualne. Księgowa może zaproponować każdemu Klientowi doradztwo z działu opracowywania księgi zysków oraz rozchodów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania pitów, jak i tworzenia sprawozdań, np. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba pamiętać, że zobowiązaniem osoby pracującej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności. Generalnie, ukończenie studiów jest tylko podstawą do wykonywania owego fachu, zaś praktyczne umiejętności tym, czym możemy przekonać do siebie ogromną liczbę Klientów.

Ostatnio niezmiernie atrakcyjna stała się „rachunkowość online” bądź pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. Dzięki temu Klienci absolutnie nie muszą opuszczać domu albo instytucji, ażeby ich potrzeby zostały korzystnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz odbiera wszelakie rachunki na potrzeby zestawień. Czasem może też pozostać w firmie, której pomaga oraz tam bezzwłocznie zająć się daną sprawą.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Własna firma jest doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, jakie od paru lat spełniają się w tej specjalizacji oraz w sumie nie pragną aktualnie podejmować pracy u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednak z paroma wymogami, przykładowo znacznymi wkładami budżetowymi. Koszt założenia indywidualnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony zwykle od rejonu, w którym miałoby ono funkcjonować. W centrum metropolii wypożyczenie lokum na biuro będzie sporo droższe aniżeli na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, że dużą liczbę dokumentów można komfortowo załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę dobrym pomysłem, zwłaszcza, jeżeli właśnie rozpoczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby otwarcia przedsiębiorstwa rachunkowego niezbędne są: zarejestrowanie niezależnej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC na sumę minimum 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie można rzucać Kontrahentom przypadkowym odpłatności, np. takich, które przyuważymy w cennikach różnych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz charakterem usług. Wykonywanie pełnej rachunkowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Najczęściej tworzy się podział na ilość rachunków.

Jeśli planujesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w link w tym miejscu

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.