Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne w Google
13 lipca, 2017
Ocieplanie pianką PUR drewna
Ocieplanie pianką PUR
20 listopada, 2017

Kupno domu dla większości jest realizacją najgłębszych marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu odszukać tę, która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, dom mający około sześćdziesięciu metrów kwadratowych będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zakup nowego budynku, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany dom od pośrednika. dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Bardzo często stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój urok i klimatyczne pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiego budynku pochłonie spore sumy.

Kupowanie domu – o lokalizacji w kilku słowach

Miejsce jest ważne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście mające wpływ pieniądze i w takim wypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do zbadania. W pierwszej kolejności trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przestudiowanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany, czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Kupowanie domu – to też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną sprawą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupowanie domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

Wszystko o nieruchomościach —> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.