Podjazd do domu – kostka brukowa

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej
Sierpień 29, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo z minibrowaru – jak warzyć piwo
Sierpień 30, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zepsuła się zbyt szybko. By powstał trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale również najlepszych surowców do stworzenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie niedrogich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie formy zdecydowanie ułatwia nałożenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast pełna dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, gdy było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej również można dobrac do do swojego budżetu z uwagi na obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, skoki temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też wady. Największą niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na deszcze i śniegi czy nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z upływem lat zmieniac kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, niekorzystnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać sporo czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać ułożony w prawidłowy sposób, co zazwyczaj wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, tj. brak zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że znaczącą rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd mógł być wytrzymały oraz żeby pełnił swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia sporych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jeden przy drugim, a szpary wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niedpowiednio ułożony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia oznacza, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu specjalnych form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez trudu da się dostosować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.