Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna poddaszy
17 września, 2020
E-sklep zaprojektowany przez WordPress
17 września, 2020

Okna energooszczędne

Podstawową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspiera minimalizowanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najistotniejszych elementów wpływających na efektywność tego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie skuteczną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość okien pasywnych mieści się ok. 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest również pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o budowę ram pasywnych okien, zwykle to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane z uwagi na prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości oraz całkiem niski koszt. By jednak okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór oraz zamieszczenia niezbędnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są zazwyczaj wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Zwykle, żeby stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości izolacji termicznej, z tego względu mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych zazwyczaj kierujemy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niska utrata ciepła jest widoczną zaletą w zestawieniu do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku domu. Małe straty cieplne zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych zimą oraz klimatyzacji latem. Po zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien okaże się wyższy niż w przypadku niepasywnych okien, oszczędności płynące z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć także o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie zainstalowane pasywne okna wydajnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz rozrostem grzybów i pleśni. Należy wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, a wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując pasywne okna?

W kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające klasę danego okna. Należy zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy i tworzywo, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp świeżego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie będzie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym celu przemyśleć wynajęcie profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż starannie. Zły montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, którymi będziemy tracić ciepło. To w znacznym stopniu obniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok poprawnego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.