Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

worki do pakowania na roli worki do drewna warzyw węgla kolorowe zielony
Węgiel kamienny najlepsze worki
Luty 9, 2017
Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego Szkolenia dla konwojentów Kursy dla kierowców ochrony
Pojazdy uprzywilejowane kursy
Luty 17, 2017
Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W tematyce budowlanej mamy możliwość zetknąć się z dwoma wariantami pianki poliuretanowej: z zamkniętymi komórkami oraz z niezasklepionymi komórkami. Piankę z zasklepionymi komórkami o gęstości niemalże 40 kg/metr sześcienny używa się przede wszystkim do ochraniania przed zimnem i ocieplania pomieszczeń magazynowych, ocieplania poszyć dachowych i stropodachów, a także w czasie robienia „zamrażarek”, a dokładniej spiżarni chłodniczych do magazynowania owoców oraz warzyw. Piankę poliuretanową o konkretniejszej spoistości (60kg/metr sześcienny) dostosowuje się do termoizolacji zadaszeń, stropodachów, połaci dachowych pozbawionych wzniesień, fundamentów, posadzek (jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe) oraz do odgradzania obszarów, w których stykamy się z większym uciskiem. Tymczasem piankę otwartokomórkową wolno zużyć do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, posadzek i ścian działowych wewnątrz lokalu, hangarów bądź terenów produkcyjnych.

Pianka PUR otwartokomórkowa jest wykonana z zauważalnych „wylotów”, przez co ma szansę „oddychać”, czyli zapewniać dobrą wentylację pomieszczenia oraz przekazywać przesadnie dużą zawartość pary wodnej. Zapobiega nagromadzeniu pleśni, z tej przyczyny idealnie przydaje się do ocieplania poddaszy. Posiada nie tylko cechy blokujące, odciągające parę wodną oraz tłumiące. Jest niesłychanie lekka, w ogóle nie obciąża wyraźnie budowy i osadza się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Jest szansa więc izolować nią połacie dachowe w jakimkolwiek dopuszczalnym układzie – choćby te szczególnie złożone. Jakie posiada niedoskonałości? Praktycznie żadnych, o ile jakiś pseudoznawca jej nie użyje do ocieplania fundamentów, do czego kompletnie się nie nadaje. Trzeba wspomnieć, iż praktycznie w ogóle nie jest nieczuła na działanie ognia.

Pianka z zamkniętymi komórkami daje najlepszą izolację oraz jest szczególnie wytrzymała na czynniki pogodowe. Wykorzystuje się ją zwykle do ochrony fundamentów, posadzek z grzaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Ma przynajmniej 90% zamkniętych otworów posiada konkretną ścisłość, niedużą przesiąkliwość i niesłychanie dużą niewrażliwość na zgniatanie. Doskonale sprawdzi się do odgradzania konstelacji metalowych, rurociągów lub obiektów inwentarskich.

Którą piankę do ocieplenia dachu wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaki element lokalu będziemy pokrywać izolacją. Pianka z otworkami wymaga mniej budulca, natomiast ostatecznie można liczyć na to, że – jest szczególnie wydajna. Przelicznik izolacji jest nieco słabszy, lecz mimo to zabezpiecza ciepło w lokalu oraz jest skuteczną barierą dla dźwięku. Jeśli planujemy ocieplić poddasze, to powinniśmy się na nią zdecydować. Trzeba też wspomnieć, że wypada wówczas zadbać o wymuszony obrót powietrza, aby nie kondensowała się para wodna oraz nie rozwinęła się pleśń. Inaczej mówiąc należy kierować się zasadą kompromisu między stawką, strefą, w której pianka będzie zastosowana oraz oporem cieplnym. Na poddaszu pianka PUR powinna mieć co najmniej 10 cm (z zamkniętymi komórkami) albo 20 cm (z oczkami), ażeby pełniła swoje zadanie.

Dobre strony pianki otwartokomórkowej: szczególnie dobra izolacja w momencie zimy, idealne schładzanie w słonecznych miesiącach, wyciszanie dźwięków, „oddychanie” przeciwdziałające skupianiu się oparów lub wilgoci, kusząca cena, oszczędność, efektywność i bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.

Atuty pianki zamkniętokomórkowej: niesamowicie doskonała odporność na niekorzystne warunki pogodowe, nieobecność mostków termicznych (świetna nieprzepuszczalność), budulec odporny na oddziaływanie ognia, właściwie nie obciążający struktury, niewielki współczynnik przewodzenia energii cieplnej, korzystna termoizolacja, duża hydroizolacja.

Pianka izolacyjna – sprawdzi się w miejscu, w jakim pozostałe strategie zawiodą

Pokrycia dachowe, które mają wymyślne wzory, niezmiernie ciężko jest wycieplić przyjętymi metodami. Wyglądają one z pewnością urokliwie, tymczasem dla ekipy budowlanej stanowią olbrzymie wyzwanie. Jeżeli planujemy ocieplenie poddasza, należałoby zamiast wełny mineralnej, zdecydować się naturalnie na piankę PUR (zdecydowanie z niezasklepionymi komórkami). To bardzo atrakcyjna metoda uszczelniania i ocieplania obszarów o chaotycznych profilach, mianowicie z klinami w miejscach połączeń krokwi. Dach należy nieodwołalnie z wyprzedzeniem zregenerować, ażeby zabezpieczanie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę możemy aplikować wprost na blachę albo dachówkę. Element metalowy przenigdy nie może mieć rdzy, a wszelakie dachówki muszą być nietknięte. Wykonanie zabezpieczenia pianką poliuretanową jest znacznie krótsze niźli w przypadku odmiennych produktów, przykładowo wełny mineralnej. Wcale nie musimy obawiać się ponadto szybkiej degradacji, pylenia, wydzielania oparów i niesamowicie wolnego suszenia. Mamy gwarancję, iż izolacja będzie funkcjonalna przez wiele lat, a my zaoszczędzimy na ocieplaniu domu.

Na co trzeba rzucić okiem? Którakolwiek firma, która przeprowadza uszczelnianie pianką PUR powinna w obszarze przygotowywania usługi mieć wszelkie obowiązkowe papiery, np. stosowne zaznaczenie materiału albo kartę techniczną materiału. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną chroniącą nade wszystko drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Na dodatek muszą mieć badania u lekarza medycyny pracy (oraz badania zezwalające na funkcjonowanie na wysokości – jeśli jest to niezastąpione) i potwierdzenie po przebytym kursie BHP.

Jeśli zamierzasz dowiedzieć się o wiele więcej o piance izolacyjnej, wejdź w ów link – ocieplenie poddasza Toruń

Komentarze są wyłączone.