Ocieplanie pianką PUR

Kupno domu - na co musimy zwrócić uwagę?
Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?
21 października, 2017
Malowanie bawialni
Malowanie bawialni – artystyczne malowanie ścian w salach zabaw
25 listopada, 2017

Własny dom to jedno z najważniejszych marzeń. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ogromne przedsięwzięcie. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Projekt domu angażuje myśli na długi czas. Przemyśleć trzeba nie tylko właściwą powierzchnię, ale także rozłożenie pokojów. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak aby każdy domownik czuł się swobodnie. Przeanalizować trzeba też o zaplanowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Ważną kwestią jest też dobór odpowiedniej metody grzewczej. Sieć gazowa nie jest dostępna w każdej miejscowości. W takim wypadku przeanalizować trzeba montaż pieca węglowego albo olejowego. Wybór ten wpływa na domowy budżet, ale też na komfort na nieprzerwany dostęp do ciepłej wody, częstotliwość podkładania do pieca itd.

Nawet efektywnie działająca metoda ogrzewania będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Będzie trudno utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Ogromne straty są wynikiem niedostatecznie zaizolowanego strychu. Dlatego kwestii zabezpieczenia termicznego nie wolno umniejszać. Sposób termoizolacji domu jest istotna. Stosowane są różne produkty: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.

Opcji jest wiele

Najczęściej spotykanym materiałem stosowanym do termoizolacji budynków jest spieniony polistyren. Ma on wiele plusów:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednak nie nie jest polecany do izolacji tych części domu, które są łatwopalne – tyczy się to głównie elementów drewnianych. Jedną z możliwości jest wełna izolacyjna. Jest ona bardziej kosztownym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród fachowców trudniących się termoizolacją. Wełna jest niepalna, perfekcyjnie izoluje przed hałasem. Izolowanie wełną wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę trzeba chronić przed nasiąkaniem przez zastosowanie folii chroniących. Opcji termoizolacji domu jest więcej. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Piankę wykorzystuje się wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan dostępny jest w licznych wariantach. Produkuje się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Substancje te podgrzewa się i potem poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą wykorzystuje się do ocieplania. Podczas natryskiwania pianka powiększa objętość i natychmiastowo zastyga. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która szczelnie wypełnia każdą szczelinę. Pianka doskonale przylega do prawie każdej powierzchni. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, jeden dzień wystarczy na ocieplenie więźby dachowej.

Ocieplanie pianką PUR w dwóch wersjach

Pianka PUR występuje w dwóch wariantach – otwarto i zamknięto komórkowej. Ta ostatnia przeznaczona jest do zewnętrznej izolacji budynków. Obok termoizolacji pianka PUR jest także idealnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego stosowana jest do ochrony fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Wykorzystuje się ją do termoizolacji pomieszczeń.

Ocieplanie pianką PUR – wymierne korzyści

Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część domu. Stosowana jest jako materiał izolacyjny w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach wykorzystywanych przemysłowo. Termoizolacja z pianki PUR nie stanowi zagrożenia dla alergików. Pianka nie kruszy, dlatego nie jest niebezpieczna nawet dla wrażliwych osób. Pianka PUR nie wydziela toksyn, nie szkodzi przyrodzie. Pianka poliuretanowa świetnie chroni przed utratą ciepła, w efekcie czego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Kolejną zaletą jest odporność na wilgoć. Pianka PUR nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, ponieważ świetnie przywiera do drewnianych czy betonowych powierzchni. Fachowcy od ocieplania domu wiedzą jak dużym problemem są mostki termiczne. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Wykorzystanie ocieplenia metodą natryskową zmniejsza ten problem. Poliuretan tworzy zwartą powłokę dlatego nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Stwarza to możliwość izolacji nawet skomplikowanej więźby dachowej i to w błyskawicznym czasie. Dla porównania, izolacja z waty wymaga zaangażowania kilku fachowców.

Odpowiednie ocieplenie budynku to wydatek który trzeba przemyśleć i właściwie wdrożyć. Przeanalizować należy wady i zalety każdego ze sposobów. Tradycyjne produkty wykorzystywane do ochrony przed utratą ciepła od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest pianka PUR. Pianka poliuretanowa zyskuje w oczach fachowców, zauważają oni jej niezawodność. Sporą zaletą jest też niewielki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa stosowana jest nie tylko w domach jedno lub wielorodzinnych, ale także jako termoizolacja budynków przemysłowych i gospodarczych. Nie czekaj – już dziś wybierz ocieplanie pianką PUR.

Komentarze są wyłączone.