Ocieplanie natryskowe stropu pianką PUR

Nowoczesne sposoby termoizolacji
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termos turystyczny – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze
29 sierpnia, 2020

Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się używane, dlatego że ma świetne parametry termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, wobec której prześciga pozostałe materiały termicznej izolacji jest praktyka nakładania. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przywiera i kształtuje się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy docinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i obniżenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją i cechami, co sprawia, że są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Świetnie nadaje się też w izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka przeznaczona jest do termicznej izolacji zewnętrznych powierzchni, podłóg i findamentów. Taki typ pianki PUR można też umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem izolować różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno lub elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, aby przed ociepleniem powierzchnia były pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi konieczne są odpowiednie warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę uzasadnia rozbieżność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest bardzo plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu staje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co wcale nie nadwyręża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego tak często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, przez co niezbędna będzie dodatkowa ochrona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni i formowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa i szybko zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na różnych materiałach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności oraz swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Co więcej ważne jest też to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej właściwości. Za wadę możemy uznać małą odporność na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.