Ocieplanie natryskowe domu pianą

Sprzedaż lub najem mieszkania z pomocą biura nieruchomości
29 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest używane, dlatego że ma porządne parametry termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród materiałów stosowanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką zaletą, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu doskonale przywiera oraz formuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać oraz dopasowywać, czym ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwie odmiany pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową oraz parametrami, dlatego nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR wykorzystywana jest z reguły do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wnętrz. Doskonale nadaje się również do ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamknięto-komórkowa PUR przeznaczona jest do natryskowego ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR da się też zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad zimnymi pokojami

Ponadto piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Najlepiej, żeby przed natryskiem przestrzeń została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  W ten sposób zdobywamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać to dobrze potrzebne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę motywuje rozbieżność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest mocno plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu staje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto otwarto-komórkowa pianka PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co zupełnie nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Dlatego też tak często stosuje się ją do ocieplania fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu jest sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, więc konieczna będzie specjalna ochrona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz formowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko stworzenia mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa oraz szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, więc utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności oraz właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Ponadto kluczowe jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej właściwości. Za minus możemy wziąć małą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Także w tym przypadku da się zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Komentarze są wyłączone.