Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy jaki wybrać
Sierpień 30, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projektowanie ogrodów – Toruń Bydgoszcz
Sierpień 30, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami czytamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie nadwyręży naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 70 m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też kwestię stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w zabudowanej okolicy. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają własny charakter i klimatyczne wnętrze. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Okolica wpływa na cenę. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę działki na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście istotne pieniądze i w takim wypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa kwestia do zweryfikowania. Priorytetowo należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie powinno się na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi sposobami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to warto upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszystkim papierom związanym z budynkiem. W wypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Mieszkania na wynajem Toruń

Komentarze są wyłączone.