Kupujemy dom od developera

Oprogramowanie enova365
Wrzesień 15, 2020
Stomatolog Toruń
Wrzesień 15, 2020

Kupujemy własny dom. Jak kupić i nie stracić.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po czasie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami sprawdzamy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 70 m² będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też sprawę miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zakup nowego budynku, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy dom od pośrednika. dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Stare, domy mają swój urok i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest kluczowa. Budynek nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące pieniądze i w takim wypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza kwestia do sprawdzenia. Koniecznie trzeba zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeanalizowanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Równie ważną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeśli decydujemy się na używany dom, to warto sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku wcześniej zamieszkanego budynku trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.