Klimatyzacje do domu i biura – Montaż Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia dentystyczna
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane niejedynie w biurach, ale również w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest też wykorzystywany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki zawartym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Optymalna temperatura waha się pomiędzy 24 a 27°C. Również poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej by był w granicach 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by różnice temperatur pomiędzy pokojami nie były większe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Aby funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne trzeba zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, aby odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości czy nawet mobilności, dzięki czemu można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzacji można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie montowana w domach, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zajmuje niewiele miejsca oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często kupowana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz zabranie go, gdy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Dobrze działający, często oczyszczany oraz właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy w roku, by nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym specjaliści, ale również bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodać również przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Należy ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.